Dolmuşta uyuklamak

Posted by Ömer Burak |26 Şub 11 | 0 comments

Dolmuşta uyuklamak

Günlük hayatımızda gerek işten eve gerek okuldan eve giderken kullandığımız toplu taşıma  araçlarında uyumak bir başkadır.Bunun en bariz örnekleri otobüs(şehir içi) ve dolmuş maceralarıdır.

Bir insan uykusunu almış bile olsa (eğer gideceği yol biraz uzunsa) otobüs ve dolmuşun büyüsü hemen onu etkisi altına alır ve uykusunu getirir.O kadar tatlıdır ki dolmuşta uyumanın verdiği tat,yataktaki uykudan daha tatlıdır. Anlamadığım şey ise ineceğin durağa geldiğinde birden bu büyünün kaybolması.Otobüsten ya da dolmuştan dışarı adımını attığın anda uykun yok oluverir.Sanki 5 dk önce salyası akan sen değilmişssin gibi…

Bu salya meselesine gelmişken…

İlk acemi uykucular, salya sümük uyurlar.Uyandığında yüzünde bir nemlilik hissederler.Lakin profesyönel uykucular,uykusunun geldiği anlayınca önce konumunu ayarlar ağzının kapalı olduğundan emin olur öyle uyumaya başlar.Eğer bunu aşamayan uyukucular varsa daha sık çalışmalılar.Azimle  i*eyen  mermeri deler sonuçta.Unutmayın Uyku bir sanattır.

Bir başka kötü yanı ise uyuklarkan birden düşeceğini hissetmen.Oysa dolmuşun hafif bir sarsıntısı büyük bir uçurumdan düşecekmişçesine size uyku esnasında sinyal verir ve büyük bir çırpırda doğrulmaya çalışırsınız.Tabi bu hareketiniz diğer yolcular tarıfından kaçmaz.Sonuçta komik bir duruma düşersiniz.

Diğer bir profil cam kenarında uyurken virajlarda kafanı sertçe cama çarpma riski.Hatta bu çarpma esnasında çıkan sesle etrafındaki yolcular uff ! der; sen ise hiç istifini bozmadan uyumaya devam edersin. Eğer koridor tarafında uyuyor iseniz koridora düşme ihtimaliniz oldukça fazladır.Ya da ayakta duran bir yolcuya yaslanarak yolculuğu devam ettirme ihtimaliniz vardır.Çoğu zaman ayaktaki ben olduğumda geri çekilmeyerek uyuyan kişiyi rahatsız etmemeye çalışırım.(Cennetlik çoçuğum…)

Rahatsızlık vermemek demişken…

Örneğin otobüse ilk duraktan binmiş ve son durakta inecekseniz; sizden sonra bir yolcu biner ve direkt uyumaya başlar.10 durak geçersiniz hala uyur bu yolcu.Son durağe 3-4 durak kala içinden dersin:

_Lan kaldırsam mı? ya durağı kaçırmışsa…..Sonra yine içinizden aynı ses :

_Sie et olum, şimdi kaldırırsın; sanane lan der.Biz bilmiyok mu…

Size tavsiyem uyandırmayın.Eğer ki son durağa kadar uyumuşsa sonuçlarına katlanacaktır elbet.(bknz:son durağa kadar yatan bir yolcu profili)

Başka bir otobüs macerasında görüşmek üzere.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir