Google Dijital Atölye Sertifikası – Eğitimi

Yazar: Ömer Burak | 28 Mar 17 | 26 comments

Google Dijital Atölye Sertifikası – Eğitimi

Dijital pazarlama konusunda bir çok kurum ya da kişi eğitim vermekte. Ancak bana göre verilen eğitimler hem yetersiz hem de çok fahiş fiyatlardaydı. Dijital Atölye projesiyle Google bu sorunu ortadan kaldırıyor gibi gözüküyor. Diğer ülkelerde daha önce yayına giren proje T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, TOBB ve İŞKUR işbirliği ile artık Türkiye’de. Böylece ülkemizdeki dijital ekonomi anlamında güzel gelişmeler olacağını söylemek mümkün.

Web sitesi üzerinden video şeklinde olan eğitim ayrıca ileride yüzyüze eğitimler şeklinde de devam edecek. Yüzyüze eğitimler şimdilik belirli illerde verilecek. İlginç bir şekilde Ankara bu iller arasında yer almıyor.

Her eğitim videosu sonrasında ‘bilgini sına’ diyerek interaktif testler ile bir sonraki eğitimlere geçebiliyorsunuz. Yanlış yaptığınızda tekrar teste döndüp hatanızı kontrol edip düzeltebiliyorsunuz.

Daha önce Google sertifikalarını almış biri olarak bu projeyi duyduktan sonra hem içeriğini incelemek hem de Dijital Atölye Sertifikası almak adına eğitim sonunda yer alan final testine katıldım ve başarıyla geçtim.

Dijital atölye sertifikası

Dijital Atölye Eğitim İçeriği

Diğer mecralarda yer alan dijital pazarlama eğitimlerine nazaran daha detaylı bir i̇çerik hazırlandığını söylemek mümkün. Nitekim sadece dijital pazaralama değil; dijitalin tüm nimetlerinden yararlanarak işletmenizi karlılığa taşımanız için bilgiler yer alıyor.

Web sitesi kurmak, SEO, SEM, web analizi, yerel pazarlama, e-posta pazarlaması, mobil deneyimi ve reklamcılığı, görüntülü reklam, sosyal medya planlaması ve pazarlaması, e-ticaret, yurt dışı dijital pazarlama gibi bir çok konuda temel bilgiler yer almakta.

Mevcutta dijital pazarlama görevini yürütenler için oldukça basit bir eğitim programı. Fakat bu işe yeni başlamak istiyorsanız ya da dijital pazarlama konusunda bir fikrinizin olmasını istiyorsanız eğitim isize göre.

Ayrıca i̇lerleyen süreçte içeriğin genişletilerek güncelleneceğini düşünmekteyim. (şu an için 23 adet konu bulunmakta)

Google Dijital Atölye eğitimine dijitalatolye.withgoogle.com adresinden katılabilirsiniz.

Konu kitaplığında yer alan herhangi bir konu hakkında sormak istedikleriniz olursa memnuniyetle cevaplarım. Bol dijitalli günler dilerim.


26 comments

  1. Sertifikayı aldıysanız bunun cevabını eğitim videolarından almanız lazımdı. Sertifikayı CV’nize ekleyebilirsiniz. Aslında önemli olan sertifikayı almak değil; orada öğretilen temel bilgilerin üzerine kendi araştırmalarınız ile yeni bilgiler eklemek ve ilerlemek.

 1. Merhaba öncelikle yazınız için teşekkürler. Ben de derslere başladım ve yaklasik 10 ders falan kaldı baya bitecek. Benim merak ettiğim konı değerlendirme testlerinde yanlıs yapınca düzeltip rozeti alığ geçebiliyoruz.Sertifika almak için son final sinavında hiç yanlısımızın olmaması mı gerekiyor? Yanlısş yaparsak sertifika alamiyor muyuz? Cevaplarsanız çok sevinirim teşekkürler şimdiden 🙂

   1. Cevabınız için çok teşekkür ederim.Son bir sorumda bu atolyenin ve Projeye dahil olmanın nasılbii faydası olabilir.mesela özel bi şirkete iş başvurusunda ya da farklı bir yönde? Şimdiden teşekkür ederim tekrar.

    1. İnternet ortamında her konuda bilgi kirliliği mevcut. Aynı şekilde dijital pazarlama konusunda da bu durum geçerli. Mesela başvurduğunuz şirkete bunun temel eğitimini Google’ın kendi kaynağı üzerinden aldığınızı dile getirebilirsiniz.

 2. Paylaşım için çok teşekkürler. Üst yorumda da belirttiğiniz gibi; Eğitimde verilen dersleri anlayarak öğrenmek, sertifikadan daha önemli. Ders anlatımları çok sade ve akıcı, bir o kadarda eğlenceli. Özellikle Banu hanımın anlattığı dersler. 🙂

   1. merhaba ben bu sertifikanın bi iş görüşmesinde ne kadar etkili ve resmi oldugunu öğrenmek istiyorum. yani sonuçta internet üzerinden alınan bi kağıt, damga yok, imza yok.. bida alması çok meşakatli ama aldım 😀 burdan kendimi tebrik ediyorum

    1. Tebrikler 🙂
     Dijital bir ortamda dijitalle alakalı bir sertifika almaktasınız. Bu yüzden kağıtta damgalı bir sertifika beklemek yanlış olur. Klasik tabularımızı biraz yıkmak gerekiyor. Bu sertifikayı almak çok büyük bir başarı değil. Bence verilen sertifika ya da belgeye takılmamalıyız. Önemli olan eğitimin içeriği ve bu öğrendiklerinizi ne kadar geliştirdiğiniz. İş görüşmesinde öğrenmiş olduğunuz bilgilerle konuştuğunuz zaman karşıdaki kişi bilgi düzeyinizin ne kadar olduğunu anlayacaktır ve etkisi o zaman belli olacaktır.

  1. Sertifika size kağıt veya eve kargo gönderilmiyor. Sertifikayı dijital olarak yani pdf/jpg olarak alabilmektesiniz. Dijital bir ortamda dijitalle alakalı bir sertifika almaktasınız. Bu yüzden kağıtta damgalı bir sertifika beklemek yanlış olur.

 3. Merhaba bende final sınavını oldum ama bir problemler yaşadım hep yanlış yaptım bazı cevapları sonra Malesef testi geçemediniz dedi ondan sonra ne yapmam gerekiyor bilmiyorum.

 4. merhaba, derslerde beceriler diye bir yer var biliyorsunuz, o ders sonunda kazandığımız beceriler değil mi? linkedIn hesabıma eklesem saçma mı olur? 🙂

 5. İşletme Lisans eğitimi almış ve dijital pazarlama üzerinde devamlı kendimi geliştiren birisi olarak eğitimi 4 haftada tamamladım bilmediğim konuları yada önemsemediğim bilgilerin olduğunu farkettim akşamları bir kaç saatle bütün videoları dikkatlice izledim nadir olarak çok basit konular var ama dikkat ettiğinizde bazı spesifik bilgilerde veriliyor testler genelde basit ama onlardada detaya kaçmışlar sistem devamlı güncelleniyor bence bu işi ciddiye alanlar göz atmalı bazı yerler yorumalrda gördüm videoları izlemeden testleri direk işaretleyerek sertifika alanlar var gerçekten çok garipsedim videolarda ciddi bilgilerin olduğu bölümler var

  1. Tebrikler Nehar, evet yeni başlayanlar için önemli bilgiler yer almakta. Amacı sadece sertifika almak olup işin kolayına kaçanlar tipik Türk davranışı sergiliyorlar 🙂 Google Dijital Atölyesi kısa yoldan iş ya da meslek sahip olmanın anahtarı değil. Sektöre giriş yapmak isteyenler için bir kütüphane. Zaten kısa yoldan sertifika alanlar kısa bir süre sonra bilgisizliğin getireceği acımasız gerçekle karşılaşacaklardır.

 6. Öncelikle bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Bende yeni tanıştım ve şu an dersleri yarıladım. Şunu sormak istiyorum dinlediğimiz dersler o an için çok verimli ve faydalı ancak ben son aşamada ilk öğrendiklerimi ve daha sonrada öğrendiklerimin çoğunu unutacağımı düşünüyorum. Çünkü anlatılanları şu an günlük hayatta aktif olarak kullanmıyorum. Dolayısıyla sertifika biraz süs olarak falan kalacak gibi geliyor bana, ne dersiniz veya ne önerirsiniz bu konuda? Aslında anlatılanlar basılı bir kitap şeklinde elimizin altında olursa biraz daha mı iyi olurdu. Teşekkür ederim

  1. Her hangi bir konuda araştırma yapıyor olsanız da bu durum geçerlidir. Yani bir şeyi öğrenirken yeni konularla beraber önceki bilgilerin kaybolması gayet normal bir durum. Evet, öğrendiğiniz bilgiyi hemen kullanamayabilirsiniz. Bunun kendiniz küçük denemelerde buluna bilir ve öğrendikleriniz farklı kaynaklardan pekiştirebilirsiniz. Öğrendiklerinizi geliştirmezseniz evet sertifika sadece bir süs olacak. Bence kitaba gerek yok. Bilgiler online olarak her zaman her yerde elinizin altında. Başarılar dilerim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir