Google Dijital Atölye Sertifikası – Eğitimi

Posted by Ömer Burak |28 Mar 17 | 74 comments

Google Dijital Atölye Sertifikası – Eğitimi

Dijital pazarlama konusunda bir çok kurum ya da kişi eğitim vermekte. Ancak bana göre verilen eğitimler hem yetersiz hem de çok fahiş fiyatlardaydı. Dijital Atölye projesiyle Google bu sorunu ortadan kaldırıyor gibi gözüküyor. Diğer ülkelerde daha önce yayına giren proje T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, TOBB ve İŞKUR işbirliği ile artık Türkiye’de. Böylece ülkemizdeki dijital ekonomi anlamında güzel gelişmeler olacağını söylemek mümkün.

Web sitesi üzerinden video şeklinde olan eğitim ayrıca ileride yüzyüze eğitimler şeklinde de devam edecek. Yüzyüze eğitimler şimdilik belirli illerde verilecek. İlginç bir şekilde Ankara bu iller arasında yer almıyor.

Her eğitim videosu sonrasında ‘bilgini sına’ diyerek interaktif testler ile bir sonraki eğitimlere geçebiliyorsunuz. Yanlış yaptığınızda tekrar teste döndüp hatanızı kontrol edip düzeltebiliyorsunuz.

Daha önce Google sertifikalarını almış biri olarak bu projeyi duyduktan sonra hem içeriğini incelemek hem de Dijital Atölye Sertifikası almak adına eğitim sonunda yer alan final testine katıldım ve başarıyla geçtim.

Dijital atölye sertifikası

Dijital Atölye Eğitim İçeriği

Diğer mecralarda yer alan dijital pazarlama eğitimlerine nazaran daha detaylı bir i̇çerik hazırlandığını söylemek mümkün. Nitekim sadece dijital pazaralama değil; dijitalin tüm nimetlerinden yararlanarak işletmenizi karlılığa taşımanız için bilgiler yer alıyor.

Web sitesi kurmak, SEO, SEM, web analizi, yerel pazarlama, e-posta pazarlaması, mobil deneyimi ve reklamcılığı, görüntülü reklam, sosyal medya planlaması ve pazarlaması, e-ticaret, yurt dışı dijital pazarlama gibi bir çok konuda temel bilgiler yer almakta.

Mevcutta dijital pazarlama görevini yürütenler için oldukça basit bir eğitim programı. Fakat bu işe yeni başlamak istiyorsanız ya da dijital pazarlama konusunda bir fikrinizin olmasını istiyorsanız eğitim isize göre.

Ayrıca i̇lerleyen süreçte içeriğin genişletilerek güncelleneceğini düşünmekteyim. (şu an için 23 adet konu bulunmakta)

Google Dijital Atölye eğitimine dijitalatolye.withgoogle.com adresinden katılabilirsiniz.

Konu kitaplığında yer alan herhangi bir konu hakkında sormak istedikleriniz olursa memnuniyetle cevaplarım. Bol dijitalli günler dilerim.


74 comments

  1. Sertifikayı aldıysanız bunun cevabını eğitim videolarından almanız lazımdı. Sertifikayı CV’nize ekleyebilirsiniz. Aslında önemli olan sertifikayı almak değil; orada öğretilen temel bilgilerin üzerine kendi araştırmalarınız ile yeni bilgiler eklemek ve ilerlemek.

 1. Merhaba öncelikle yazınız için teşekkürler. Ben de derslere başladım ve yaklasik 10 ders falan kaldı baya bitecek. Benim merak ettiğim konı değerlendirme testlerinde yanlıs yapınca düzeltip rozeti alığ geçebiliyoruz.Sertifika almak için son final sinavında hiç yanlısımızın olmaması mı gerekiyor? Yanlısş yaparsak sertifika alamiyor muyuz? Cevaplarsanız çok sevinirim teşekkürler şimdiden 🙂

   1. Cevabınız için çok teşekkür ederim.Son bir sorumda bu atolyenin ve Projeye dahil olmanın nasılbii faydası olabilir.mesela özel bi şirkete iş başvurusunda ya da farklı bir yönde? Şimdiden teşekkür ederim tekrar.

    1. İnternet ortamında her konuda bilgi kirliliği mevcut. Aynı şekilde dijital pazarlama konusunda da bu durum geçerli. Mesela başvurduğunuz şirkete bunun temel eğitimini Google’ın kendi kaynağı üzerinden aldığınızı dile getirebilirsiniz.

   2. burak hocam ben lydia ögrenci ve yaz boyunca bir otelde pazarlama bölumde calışıyor sorusunda kaldım yardım edermısınız?

 2. Paylaşım için çok teşekkürler. Üst yorumda da belirttiğiniz gibi; Eğitimde verilen dersleri anlayarak öğrenmek, sertifikadan daha önemli. Ders anlatımları çok sade ve akıcı, bir o kadarda eğlenceli. Özellikle Banu hanımın anlattığı dersler. 🙂

   1. merhaba ben bu sertifikanın bi iş görüşmesinde ne kadar etkili ve resmi oldugunu öğrenmek istiyorum. yani sonuçta internet üzerinden alınan bi kağıt, damga yok, imza yok.. bida alması çok meşakatli ama aldım 😀 burdan kendimi tebrik ediyorum

    1. Tebrikler 🙂
     Dijital bir ortamda dijitalle alakalı bir sertifika almaktasınız. Bu yüzden kağıtta damgalı bir sertifika beklemek yanlış olur. Klasik tabularımızı biraz yıkmak gerekiyor. Bu sertifikayı almak çok büyük bir başarı değil. Bence verilen sertifika ya da belgeye takılmamalıyız. Önemli olan eğitimin içeriği ve bu öğrendiklerinizi ne kadar geliştirdiğiniz. İş görüşmesinde öğrenmiş olduğunuz bilgilerle konuştuğunuz zaman karşıdaki kişi bilgi düzeyinizin ne kadar olduğunu anlayacaktır ve etkisi o zaman belli olacaktır.

     1. yani diyosunuz bu sertifika geçersiz gibi bişey üzerinde imza flan olmadıgı sürece hiçbiyerde kullanılmaz dogrumudur

     2. Hayır Barış, kimse öyle bir şey demiyor.
      Sadece bu sertifika ile yetinmeyip daha fazla çalışarak kendinizi geliştirin deniyor.

  1. Sertifika size kağıt veya eve kargo gönderilmiyor. Sertifikayı dijital olarak yani pdf/jpg olarak alabilmektesiniz. Dijital bir ortamda dijitalle alakalı bir sertifika almaktasınız. Bu yüzden kağıtta damgalı bir sertifika beklemek yanlış olur.

 3. Merhaba bende final sınavını oldum ama bir problemler yaşadım hep yanlış yaptım bazı cevapları sonra Malesef testi geçemediniz dedi ondan sonra ne yapmam gerekiyor bilmiyorum.

 4. merhaba, derslerde beceriler diye bir yer var biliyorsunuz, o ders sonunda kazandığımız beceriler değil mi? linkedIn hesabıma eklesem saçma mı olur? 🙂

 5. İşletme Lisans eğitimi almış ve dijital pazarlama üzerinde devamlı kendimi geliştiren birisi olarak eğitimi 4 haftada tamamladım bilmediğim konuları yada önemsemediğim bilgilerin olduğunu farkettim akşamları bir kaç saatle bütün videoları dikkatlice izledim nadir olarak çok basit konular var ama dikkat ettiğinizde bazı spesifik bilgilerde veriliyor testler genelde basit ama onlardada detaya kaçmışlar sistem devamlı güncelleniyor bence bu işi ciddiye alanlar göz atmalı bazı yerler yorumalrda gördüm videoları izlemeden testleri direk işaretleyerek sertifika alanlar var gerçekten çok garipsedim videolarda ciddi bilgilerin olduğu bölümler var

  1. Tebrikler Nehar, evet yeni başlayanlar için önemli bilgiler yer almakta. Amacı sadece sertifika almak olup işin kolayına kaçanlar tipik Türk davranışı sergiliyorlar 🙂 Google Dijital Atölyesi kısa yoldan iş ya da meslek sahip olmanın anahtarı değil. Sektöre giriş yapmak isteyenler için bir kütüphane. Zaten kısa yoldan sertifika alanlar kısa bir süre sonra bilgisizliğin getireceği acımasız gerçekle karşılaşacaklardır.

 6. Öncelikle bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Bende yeni tanıştım ve şu an dersleri yarıladım. Şunu sormak istiyorum dinlediğimiz dersler o an için çok verimli ve faydalı ancak ben son aşamada ilk öğrendiklerimi ve daha sonrada öğrendiklerimin çoğunu unutacağımı düşünüyorum. Çünkü anlatılanları şu an günlük hayatta aktif olarak kullanmıyorum. Dolayısıyla sertifika biraz süs olarak falan kalacak gibi geliyor bana, ne dersiniz veya ne önerirsiniz bu konuda? Aslında anlatılanlar basılı bir kitap şeklinde elimizin altında olursa biraz daha mı iyi olurdu. Teşekkür ederim

  1. Her hangi bir konuda araştırma yapıyor olsanız da bu durum geçerlidir. Yani bir şeyi öğrenirken yeni konularla beraber önceki bilgilerin kaybolması gayet normal bir durum. Evet, öğrendiğiniz bilgiyi hemen kullanamayabilirsiniz. Bunun kendiniz küçük denemelerde buluna bilir ve öğrendikleriniz farklı kaynaklardan pekiştirebilirsiniz. Öğrendiklerinizi geliştirmezseniz evet sertifika sadece bir süs olacak. Bence kitaba gerek yok. Bilgiler online olarak her zaman her yerde elinizin altında. Başarılar dilerim.

 7. Merhaba. Ben sertifikamı aldım ancak, bilmeyenler açısından birkaç bilgi vermek istiyorum.
  Sınavı geçebilmek için size 3 hak veriyor, ben ilkte geçtiğim için sonraki seferlerde yanlışlarımızı gösteriyor mu bilmiyorum.
  Bir diğer konu ise, derslerin sınavları veremediğiniz takdirde, “yaklaştınız, tekrar deneyin” gibi bir kutu çıkıyor sağ tarafta. O kutunun altında ilgili soruların cevapları yazıyor, emeğiniz ile geçmek istiyorsanız o kutu ile göz göze gelmeyiniz lütfen.
  Son olarak, veremediğiniz sınavlar için üzülmeyin, sınırsız deneme hakkı veriyor, yine olmazsa ,bahsettiğim kutucukta cevapları zaten çıkıyor. Ancak kimseye ilgili cevaplara bakıp, testi geçmesini tavsiye etmiyorum. Herkes emeği ile, bilgisi ile alsın sertifikasını.
  Son olarak, derslerin arayüzü çok güzel. Ben bambaşka alanlarda, yüzlerce konuda bu şekilde sertifika alabilmeyi isterdim ama yalnızca bu konunun sertifikası için anlaşmalar yapmışlar ve dersler hazırlamışlar.
  Diğer yandan, sertifika üzerinde, “sertifika no” gibi bir ibare veya gerçekten bu sertifikayı aldığınızı doğrulayacak bir “sorgulama” sayfası yok. İşvereninize en fazla kontrol panelim bölümünü açıp oradan sertifikayı indir diyerek gösterebiliyorsunuz. Yine de ben bir “sertifika no” yazmasını isterdim üzerinde, yine yukarıda belirtilmiş, bir damga, mühür, ne bileyim bir yetkili imzası falanda yok.
  Bu süreci kısa sürede bitirebilecekken, çok uzun sürede bitirdim ben, pek üzerinde duramadım, haliyle çoğu kez bilgileri unuttum ancak final sınavını tek seferde geçtim, soruları açıklayıcı yazmışlar, iyice okuyup anlayınca anımsıyorsunuz bilgileri.
  Bu arada, bilgisayarla arası çok kötü olan biriyim, açmak kapatmak, birkaç siteye bakmak dışında bir şey bilmiyorum, öğrenemiyorum da. Herkesin yeteneği apayrı bu dünyada, kimilerimizin teknolojik aletlerle arası iyi olmuyor. Ancak bu halimle bu sertifikayı alabildiğim için çok mutluyum.
  Çokça sevgiler.

 8. Dijital ortamda sorgulanabilecek bir sertifika kodu olmaması çok amatörce olmuş. Google en azından bunu yapabilirdi değil mi ? Siz aldığınız eğitim önemli diyorsunuz ama işveren açısından hiç de önemi olmuyor. Kazanılan sertifika word de bile yapılabilir. Bunun üzerine düşülmesi gerekiyor bence. İşsizliğin son safhada olduğu şu dönemde bir iyilik yapılıyorsa tam yapılmalı.

 9. Arkadaşlar merhaba Arama kampanyalarınızı geliştirin konusunda iyi bir yapıyla alaka düzeyini arttırmak adlı kısmın soru cevabında yanlışlık var cevabı giriyorum kabul etmiyor nasıl geçtiniz sertifikayı alanlar tekrar girip bakabilirler mi? site güncellenmiş olabilir mi? ilgili konunun youtube yorumlarında da da benimle aynı düşünceyi paylaşanlar yardımcı olur musunuz?

 10. Bilgisayar mühendisliği 2.sınıf öğrencisiyim sertifikayi 1 saat gibi kısa bir sürede testleri direk geçerek aldım , bilgisi olmayanlar için yararli konu ve ayrinti sorular var kesinlikle yeni tecrubeler ve fikirler edineceginizi dusunuyorum

 11. merhaba bende aynı şekilde tek seferde 2 günde tamamladım sertifikanın bir önemi kağıt üzerinde asıl olay derslerdeki önem yani öğrendikleriniz doğru bilğiniz yanlışlar. Makale ve bilgilendirmeniz için teşekkür ederim

 12. Öncelikle Güzel Yazı Emeğinize Sağlık İlginç Olarak Ankara ya gelmemiş demişsiniz ama Van’a Geldi Konferansa Başvurdum Onaylandı Katılacağım Kesin Benim İçin Van’da da yüz yüze Eğitim Olacak 😀 Çok Şanslıyım

  1. Adına sevindim Eyüp. Umarım istediğin bilgileri edinirsin. Ankara’da öğrenmek isteyenlere elimden geldiğince anlatmaya öğretmeye çalışıyorum.

 13. Merhabalar Burak bey ben sizi internet sitenizde gördüm bende e.ticaret ve dijital pazarlama işine girdim bu yıl ve daha 17 yaşındayım size birkaç sorum olcak Google atölye dijital pazarlama sertifikası almaya çalışıyorum ama bir yetde takıldım dört sıkkın hepsini doğru cevaplıyorum ama geçemiyorum sebebi nedir ?

 14. selamlar ömer bey 12 konudayım yanlız aşağıdaki dersi bir türlü geçemedim yardımcı olurmusunuz

  1. 2. Bir işletmeyi çevrimiçi dünyaya taşıma
   Konu: Çevrimiçi stratejinizi planlayın

  2. Video anlatımındaki küçük bir belirsizlik var muhtemel bu kafanı karıştırdı. Aslında kolay bir soru. Soruların mantığını anlaman açısından açıklayarak cevap veriyorum:

   1: Başarılı çevrimdışı pazarlama çalışmalarını internet kitlesine aynı şekilde yansıtması mı gerekir?

   Çevrimdışı müşteri davranışlarıyla çevrimiçi müşteri davranışları birbirinden farklıdır. Bu yüzden aynı çalışmalar mantıklı olmayacaktır.

   2: Daha çok müşterinin dikkatini çekmek için web sitesinde daha düşük fiyatla satış yapması mı gerekir?

   Bu konu hassas bir konu. Dengeyi iyi ayarlaman gerek. Video da anlatıldığı gibi online kanalında çok ucuza sattığında offline satışını olumsuz etkileyebilir.

   3: İnternette ve fiziksel pazardaki çeşitli kitleleri belirleyip onlarla etkileşime geçmenin en iyi yolunu mu bulması gerekir?

   Dijital reklamcılığın en güçlü yanlarından biri insanları kitlelere göre belirleyebilmek. O zaman neden bunu yapmayasınız?

   4: İşini online platformda tanıtmak için yalnızca ücretli dijital reklamcılıktan mı yararlanması gerekir?

   İşletmenizi online platforma tanıtmak için bir çok yol bulunmaktadır. Bunlar sadece ücretli kanal değillerdir.

 15. Merhaba Ömer Burak Bey;
  Google Dijital Atölye ve Sitenizle bugün tanıştım.
  10 Rozet aldım fakat, çok sinir bozucu bir şekilde bir soruyu geçemedim. Yardımcı olabilir misiniz?
  Konu: Arama kampanyalarınızı geliştirin
  1. İyi bir yapıyla alaka düzeyini artırmak
  Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
  Saygılarımla, İyi Çalışmalar Dilerim.

  1. Merhaba Mehmet.

   Direkt cevabı söylemek eğitimin mantığına ters düşecektir.
   Şöyle düşünebilirsin: Fotoğraf çekerek para kazanmayı amaçlayan kişi potansiye aramaları hedefler. Ancak kişi Google görsellerde ‘banner’ ya da ‘kızgın insanlar’ gibi bir arama yapıyorsa muhtemel bir fotoğrafı kullanmak için arama yapıyordur. Bu yüzden bunları negatif keyword olarak eklemesi gerekir.

   Umarım yardımcı olmuşumdur.

   1. Merhaba Burak bey,
    Bir tane soru hatalı ben geçemedim internetten araştırma yaptım birçok kişi geçememiş yardımcı olur musunuz?Aşağıdaki konuyu nasıl Geçebilirim?
    1. İyi bir yapıyla alaka düzeyini artırmak

    Kına fotoğrafları

    Samimi düğün fotoğrafları

    Bebek fotoğrafları

    Yeni doğmuş bebek fotoğrafçılığı

    Profesyonel web sitesi fotoğraflar

 16. bende suan bu belgeyi almak için çabalıyorum çok faydalı buldum hem kendimi geliştirmek hemde cv e eklemek için istedim bunu almayı.acaba bu sekilde ücretsiz olarak sertifika alabileceğimiz faydalı siteler önerirmisiniz

 17. Merhaba ben digital atolyede pek çok dersi tamamladım fakat tek bir soruda bir sıkıntı var.Dogru cevaplanmış olmama rağmen yanlış olduğunu söyluyor.Sayfayi yenileyip tekrar cevapliyorum fakat yine yanlış diyor.Google a geribildirim gibi bir şey göndermek ise yarar mi ve ise yarıyorsa nereden ve nasıl gonderebilirim

  1. Merhaba Yağmur, Google Dijital Atölye sertifikasının destek sayfası bulunmakta. Ancak orada da sadece sik sorulan sorulan kısmı var. Mail vs. gönderemiyorsun. Takıldığın soruyu paylaşırsan yardımcı olmaya çalışırım.

 18. iki gündür tum kombinasyonları denedim olmuyor delirecem !! Biri bana yardimci olsun bu soruyla ilgili

  Fotoğrafçı Ayla, üzerinde fotoğraflar olan bir duyuru tahtasının yanında duruyor.
  Ayla bir ticari fotoğrafçı.

  Sitesine daha fazla trafik çekebilmek için SEM kampanyaları oluşturuyor. Reklamlarının alakalı olduğundan ve her ürün türü için reklam grupları oluşturduğundan emin olmalı.

  Aşağıdaki reklama bir bakın. Düğün fotoğrafçılığı
  Özel gününüzü güzel fotoğraflarla ölümsüzleştirin
  Arayıp hemen randevu alın!

  Ayla’ya reklamıyla alakalı olmayan anahtar kelimeleri listeden çıkararak yardımcı olabilir misiniz?

  1. Ali Bey selamlar üzerini ceizeceğimiz yanlışlar Kına Fotoğrafı , Bebek Fotoğrafı, Yeni doğmuş Bebek Fotoğrafıdır.
   Bunlar ile ilgili bir reklam içeriği yoktur. içerik profesyonel olarak düğün fotoğrafçılığı ile alakalıdır.

   1. bu cevapları versem dahi hala hata veriyor ve geçemiyorum. iletişime geçebileceğimiz bir mail adresi de yok. ne yapabileceğimizi bilen var mı?

 19. BANA BU KONUDA YARDIM EDEBİLRMİSİNİZ BİR TÜRLÜ CEVABI BULAMADIM…
  Lydia işletme öğrencisi ve yaz boyunca bir otelin pazarlama bölümünde çalışıyor. İçerik oluşturup otelin çevrimiçi kanallarında yayınlamaktan sorumlu.
  Aşağıdaki işlemleri hangi sırada yapması gerekir?

  1. 1. içeriği yayınlamak
   2. içeriği tanıtmak
   3. içerik oluşturmak
   4. kullanabileceği tüm kanalları göz önünde bulundurmak
   5. hedef kitleye göre ne zaman ve nasıl bir içerik oluşturmak.

   BUNLARIN SIRSAI NASIL OLMALI

  1. Merhaba, bu eğitimi sonunda bana sertifika verecekler diye düşünmeyin. Bunun yerine kendimi bu konularda geliştireceğim nereden başlamam lazım en doğru kaynak neresi diye düşünerek hareket edin. Bu mantalite daha doğru. Kısaca sertifika çok önemli değil 🙂

 20. SEO VE SEM eğitimi almış bir wordpress uzmanı olarak kaldım sınavdan. Hangi sorularda yanlış cevap verdiğimi belirtse geçeceğim ama belirtmiyor. Sertifika ilerlemesi yüzde 96 diyor, tam olarak ne demek oluyor?
  100 olunca sertifika mı alıyorum? Benim amacım sadece sertifika almak, geçeyim ve bitsin.

 21. Merhaba, Google sertifikası almak için heves ettim ve bugün final sınavına ikinci girişim. Malesef geçemedim ve nerelerde hatam olduğunu bilebilseydim daha kolay alabilirdim. Her soruyu doğru cevaplamak mı gerekiyor? Yüzde 55 başarı gösterdim…

 22. Zeynep web analiz verilerini ve ziyaretçi anketlerini kullanarak e-ticaret web sitesinde iyileştirmeler yapmak istiyor ancak zamanı ve bütçesi kısıtlı.

  Zeynep bu bulgulardan her biri konusunda ne yapmalı?
  Sorusunun cevabı nedir eğitim bitti tek bu soru kaldı

  1. 1
   Mobil cihazlardan mağazaya erişen müşteri sayısı oldukça fazla

   C
   Duyarlı tasarım kullanmak

   2
   Müşteriler belirli bir ürünü bulmak istiyor.

   D
   Arama özelliği eklemek

   3
   Web sitesini ziyaret eden çok insan var ama kimse ürünleri satın almıyor.

   A
   Müşteri yorumları eklemek

   4
   Sürekli müşteriler sepetlerine ürün ekliyor ancak siparişi tamamlamıyorlar

   B
   Müşteri hesapları için kayıt oluşturmak

 23. Merhaba eğitime başladım ve nbaya da ilerlemiştim. Tatilde hiç girip bakamadım ve bugün tekrar kaldığım yerden devam etmek istediğimde eğitime tekrar baştan başlatıyor. Ara vermeden tamamlamak gerektiğiyle ilgili hiç bir yerde bir kural göremedim. Ben mi hata yapıyorum yoksa böyle bir kural var da haberim mi yok?

 24. Son final sınavını. Yanıtlarını paylaşabilirmisiniz 26 kuru bitirdim final sınavını çözecek derman kalmadı

 25. Videoların hepsini izledim çıkan soruları çözdüm ama final sınavına9. Girişim hala 1 2 sorudan geçemiyorum lütfen yardımcı olurmusunuz

 26. Final sınavına 5 kere girdim ama hala bikaç soruyla geçemiyorum ama videoları da tam şekilde not alarak çalıştım. Rica etsem final sorularının cevaplarını yayınlar mısınız?

 27. hocam iyi gunler soruda ne isaretlesem olmuyor dugun fotorafcisiyla ilgili alaka duzeyini arttirma konusu sem kampanyasini crvabi nedir ne denediysem ileryemedim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir