Yandex’ten @siteadi.com Şeklinde Mail Almak

Posted by Ömer Burak |29 Ağu 13 | 26 comments

Yandex’ten @siteadi.com Şeklinde Mail Almak

Merhaba,

Türkiye’ye hızlı giriş yapan Yandex bir güzel hizmet daha sunuyor.

Mail adresiniz farklı olsun istiyorsanız ya da site adresinize ait olan mail adresini (örnek: info@omerburakozdemir.com)Yandex üzerinden çalıştırmak istiyorsanız bu yazı size göre.

Yandex’in bu hizmetinden yararlanabilmeniz için gerekli olan tek şey Yandex hesabınızın olmasıdır. Hesabınız yok ise buradan kısa süre içerisinde hesap oluşturabilirsiniz. Eğer hesabınız var ise giriş yapmanız yeterlidir. Şimdi kendinize özel mail adresinizi nasıl alacağınızı anlatalım.

Yandex hem kurumlara hem kişilere ücretsiz sunduğu  bu hizmete buradan ulaşabilirsiniz. Karşınıza çıkacak olan alana site adresimizi yazıyoruz.

yandexmail1

Alan adını ekle dedikten sonra birkaç ayar yapmamız gerekmekte.

1- Sitenin size ait olduğunu doğrulama:

4 adet yöntem bulunmakta. Ancak bunlardan en basit olanı yöntem 1.yöntem

Yandex’in size vereceği adla bir html dosyası oluşturduktan sonra bu dosyanın içerisine yine Yandex’in vermiş olduğu kodu yazıp sitenizin ana dizinine atmanız gerekmektedir. Sitenize FTP erişimi aracılığıyla bunu yapabilirsiniz. Daha detaylı anlatım ve diğer yöntemler için buradan yararlanabilirsiniz.

2-Sitenize ait mail adresinizin MX kayıtlarının düzenlenmesi:

Bu işlemi kendiniz yapabilir ya da host sağlayıcınız tarafından yapılmasını isteyebilirsiniz. Sitenizin MX kayıtlarını aşağıdaki Yandex verilerine göre düzenlemeniz gerekmektedir. Detaylı anlatım için buradan yararlanabilirsiniz.

yandexmail2

Veriler (Destination): mx.yandex.net.
Öncelik(Priority) : 10

Yukarıdaki şekilde düzenleyip kaydettikten sonra Yandex’e yönlenmesi biraz zaman alabilir (10-30 dk)

Yönlenme tamamlandığında “Alan adı bağlandı” ibaresini göreceksiniz.

yandexmail3

3-Mail adresi açılması:

Yukarıdaki işlemleri başarıyla tamamladıysanız en aşağıda bulunan alandan, mail adresi açabilirsiniz.

yandexmail4

Yukarıdaki aşamadan sonra sitenize ait mail adresinizi Yandex’in mail hizmeti üzerinden çalıştırabileceksiniz. Soru ve görüşlerinizi yorum olarak belirtebilirsiniz.


26 comments

 1. merhaba admin @siteadi.com diye bende mail almak istiyorum ama bir hata yaparım diye tereddüt içindeyim yerime bana yaparmısıın rica etsem.

  1. Hata yapacak hiç bir şey yok, ola ki yaptınız. Açtığınız maili silebilir, mx ayarlarını eski haline getirmeniz yeterli olacaktır. Ayrıca vaktimin dar olması sebebiyle yardımcı olamayacağım.

    1. Hocam hata yapmak gibi bir kaygınız olmasın. Çünkü hata yapılacak bir durum yok. CPanel’de MX kaydı bölümünde hiçbir yere dokunmayın sadece Ömer Hocamızın görselindeki gibi 2 değeri ekleyin yeterli.

 2. Merhaba, bırıncı yontemde bahsedılen sıte kok dızını ve ftp erısımı nedır hıc bılmıyorum. domaın var fakat yontemı anlayamadım. ne nereye konulacak dıye. daha detaylı anlatabılmenız mumkun mu acaba

  1. Hosting firmanızda siteyi barındırdığınız klasöre yani FTP ye Yandex’in vermiş olduğu dosyayı atma yönteminden bahsetmiştim. Eğer 1. yöntemi yapamıyorsanız diğerlerini tercih edebilirsiniz.

 3. benim web sitem zaten ekli görünüyor sitemin üzerinden daha önce farklı mail adreslerindende yönlendirme yapıldığı için ben ikinci adresi nasıl yönlendirebilirim?Yardımınız için şimdiden teşekkürler

 4. Zaten bir alan adımız varsa yandexe ne gerek var cpanelden 2 dk da web posta yani mail kurarız ne gerek var uğraşmaya yandexle çok saçma bir konu

  1. Eleştiri için teşekkürler. Ancak eleştiri yaparken gerçek ismini mailinizi saklamanıza gerek yoktu.
   Bu arada bütün insanlar sizin kadar bilgili olamadığı için web posta gibi bir servisinin arayüzünden memnun olmayabilirler. Ya da Yandex postanın sağladığı özelliklerden yararlanmak istiyorlardır.

 5. Bende şöyle bir sorun var. Yandexten hali hazırda kullandığım mail adresimi tanımladım ancak mail alma işlemi yapmıyor. Cpanel üzerinden webmaile girdiğimde mailler orda gelen kutusunda görünüyor ancak ne yandexte nede outlookta gelmiyor. Bu konu ile ilgili bilginiz var mı?

  1. Daha önce gelmiş mailler aktarılmayabilir. Yeni atılan mailler geliyor mu o önemli. Yenilerde gelmiyorsa MX ayarlarını gözden geçirmenizi tavsiye ederim.

 6. Çok faydalı bir konu olmuş.
  Yeni site açanlar ve kurumsal çalışmak isteyenler için bu mail sistemi harika.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir