Vishwaroopam Filmi Hakkında Eleştiri

Posted by Ömer Burak |15 Ağu 13 | 15 comments

Vishwaroopam Filmi Hakkında Eleştiri

Hepinize merhaba,

Geçenlerde IMDB puanına güvenerek izlediğim bir film hakkında söylenmesi gereken bir kaç sözün olduğunu düşündüm. Film hakkında bilgi vermemiz gerekirse:

Film adı: Vishwaroopam

Yönetmen :Kamal Hassan

Yapım: Hindistan

Senaryo: Kamal Hassan, Rutvik Oza, Atul Tiwari

Müzik: Shankar Mahadevan, Loy Mendonsa, Ehsaan Noorani

Film Konusu:Filmin baş kahramanı Vishwanathan (Kamal Hassan) Hindistan’da bir dans hocasıdır. Aslında Hindistan ordusunda görevlidir. Eşi Nirupama kocasının asıl kimliğini sonradan öğrenir. Film kahramanı Müslüman ordusunun(!) arasına ajan gibi gönderilmiştir. Amaç, planlarını suya düşürmektir…  çok kısa bir şekilde böyle özetlemek mümkün.Fragmanı aşağıdadır:

Ancak filmin konusundan ziyade muhtevasına ve amacına bakmak istersek:

Aksiyon gizem ve komedi özelliği taşıyan bu film her şekilde kendisini izlettiriyor; fakat sözde aksiyon konulu bu film tamamen yılların hedef aldığı Müslümanları tekrar hedef göstererek Müslüman=Terörist- İslam=Terörist  kanısını insanların hafızasına bir kez daha işlenmiştir.

Filmde Müslümanların cihat kavramının sadece mermili tabancalarla sağlandığı, Allahu ekber naralarıyla adam öldürüldüğü, Müslüman liderlerin düzenbaz olup kirli işlerle uğraştığı, Müslümanların afyon(uyuşturucu) satışını yaptığını, Müslüman çocuklar okullara yani üniversitelere gönderilmeyip(cahil) taliban olarak yetiştirildiği, küçük çocuklar  kendi arlarında  oyun oynarken sürekli ellerini tabanca gibi yapıp oyunların oynandığı bir Müslüman hayatı anlatılmıştır. Maalesef ki tüm dünyada bu film izlenmiştir. Film gösterime girmeden önce de tepkiler almış; ancak ufak çaplı sansürler sonrası 2013’te gösterime girmiştir. (Araştırdığım kadarıyla Kur-an’a olan yanlış göndermeler filmden kaldırılmış. İşte bu sansürlü hali yukarıda anlatıldığı gibi)

Film izleyenler hak verecektir ki filmin tabancalı ve aksiyonlu yerlerinde arka planda çalan fon müziği  müslümanların “Allâhümme salli alâ, seyyidinâ, Muhammedin nebiyyil  ümmiyyi, ve ala, alihi ve sahbihi vesellim”   salavat-ı şerifesidir. Sözleri çıkarılıp hafif değişikle arkada sürekli çalmaktadır. Amaç farkında olmadan beyine Müslüman=zalim imajını yerleştirmek. (Tıpkı hollywood filmlerinde bomba sahnesi esnasında arkada ezan sesinin duyulması gibi) O salavatı hatırlamak isteyenler aşağıdaki videodan yararlanabilir.

Sadece film afişini az incelemek de yeterli.

vishwaroopam-film-afis

Film adı olan Vishwaroopam arapça yazı şekilde özllikle yazılması çok ilginçtir. Asıl ilginç olan diğer dildeki afişlerde de ısrarla arapça karakterler gibi yazılmasıdır. Yine afişte sağ taraftaki kişi filmde taliban lideri diyebileceğimiz Ömer’dir. Olabildiğince çirkin, kötü görünümlü biri olarak kurgulanmıştır göreceğiniz üzere. Kısaca baştan aşağı amacı belirlenmiş bir film. Daha da kötüsü Vishwaroopam 2’nin çıkacağı. Filmde bu açıkça dile getirilmiştir.

Son zamanlarda Ortadoğu’da yaşanan süreci ve katliamı hepimiz biliyoruz. Dünya ülkelerinin büyük bir çoğunluğu 3 maymunu oynamasının sebebi bu tür filmlerle Müslümanlara olan acıma duygusunun yok edildiğinden olabilir mi? “Müslüman zaten sahtekar ve terörist, hak etti bunları” düşüncesinden olabilir mi?

Bir başka konu ise film IMDB’de 9,7 puanla giriş yaptıysa da  giderek bu puan düşmektedir. (Şu anki puan 9.0)Filmin herkese kolayca ulaşabilmesi herkesin izleyebilmesi açısından puanı yüksek tutulmuştur. Ancak film izlendikçe puanı düşmektedir. Böylece IMDB’nin puanına göre film seçilmeyeceğini bir kez daha anlamış olduk.

Filmde daha birçok mesaj var yazdıklarım sadece aklımda kalanlar. Film izleyen sizler, yorumda bulunarak eklemek istediklerinizi belirtebilir ya da eleştirilerinizi yazabilirsiniz. Allah bu filmde emeği geçen herkesi kahretsin demiyorum, hidayet versin diyorum. Hidayet versin ki Müslümanlığı en güzel şekilde anlatabilen filmler çekebilsinler.

Bu yazıyı sonuna kadar okuma erdemliği gösterdiğiniz için teşekkür ederim.


15 comments

 1. bu filmin hint yapımı olması gercekten cok şaşırtıcı.yazdıgınız yoruma kesinlikle katılıyorum filmin amacı sizinde dediginiz gibi Müslüman=Terörist- İslam=Terörist.ımdb den o kadar yüksek puan alması da şasırtıcı.çok cahil insan var böyle filmleri izleyip saçma sapan gercegi yansıtmayan (müslümanlar hakkında) fikir sahibi oluyorlar.ne diyeyim birincisi yetmemişken ikincisinin çıkmasının söz konusu olması.. yazıklar olsun izlemeyin.

 2. maalesef ımbd puanına göre izledim bu filmi, keşke yorumunuzu daha önce okumuş olsaydım. tespitlerinizi çok haklı buluyorum. Müslüman=terörist inancını aşılıyor, çok üzücü…

 3. Yazınızı dikkatle okudum, keşke siz de dikkatle izleseydiniz. Filmin iyi adamı müslüman. Son perdede namaz kılıyor.

  1. Merhaba Tolga bey, filmin son sahnesinde kurtuluş yakında gelecek diyerek uçaktan atlamakta. Ayrıca namaz kılıyor olması mı tüm bu hikayeyi değiştiriyor? Eğer açıklayacağınız başka noktalar varsa sevinirim.

 4. Sadece bir ekleme yapacağım. Film komple müslümanlara karşı çıkmasın diyee adamın namaz kılması malesef filmin asıl amacını saklayamadığını düşünüyorum.

  1. Evet, İslam propagandası ile orta doğuda kandırılan bir çok müslümanın olduğu gerçek. Ancak film, bunun islamiyetin temelinde var olduğunu anlatmakta. Gerçekler dediğiniz şeyi bizimle paylaşıp bizi bilgilendirirsen çok sevinirim.

   1. Filmde ki amaç islamı kötülemek değil ayrıca yazınız da saçma ve yanlış kısımlar var örneğin vishwaroopam’ın kapağındaki yazı Hintçe’dir Arapça değildir. Gerçekler kısmına gelirsek İslam’ın temelinde zaten Allah adına kafirlerle savaşmak vardır İslam Peygamberi de bu yolda ilerlemiştir bunun aksini iddia edemezsiniz her islami bilgi ile yetiştirilen çocuk terörist olacak diye bir şey yok ancak İslamın temelinde bu vardır

    1. Öncelikle yoğunluktan dolayı yorumları geç cevaplayabiliyorum, kusura bakma. Yorumuna saygı duyuyor ve cevaplıyorken senin de yazıma saçma dememen gerektiğini düşünüyorum.
     Eğer kelimenin telaffuzunu Latin alfabesiyle söylüyorsun o alfabenin yazı karakterini kullanman gerekir. Afişteki karakterlerin Hint alfabesiyle hiç alakası yok. Son olarak Hintçe de noktalı bir alfabe de göremedim. Yazı karakter ailesi Arapça fontunu andıran bir şekilde.
     İslam temeline değincek olursak, Kuran ı okumanı tavsiye ederim. Eğer okuduysan temelin savaşmayla değil; bilimle, sorgulamayla, tefekkürle olacağını göreceksindir. Tarihi değerlendirirken o günün şartlarına göre değerlendirmek gerekir. İslam peygamberinin izlediği yol sürekli hoşgörü üzerineydi. Savaşmak her zaman en son seçenekti. Bence bakış açınız, tüm renkler kirlenirken beyazın kirlenmesine tahammül edememek. Beyaz=İslamiyet.

 5. Filmi son 1 yılda 3 kere izledim. Her izlediğimde filmde ayrı bir ayrıntı gördüm. İlki, Bombalama sahnesinde (uzaktan kumanda ile gökdeleni havaya uçurma) sanki 11 Eylül’e atıf var. (ki bu saldırıyı yahudiler yapmıştır, o gün hiç bir yahudinin işe gelmemesi en büyük emarelerden biridir ve bu saldırı ile ABD Irak’a girmek için kendisine gerekçe oluşturmuştur ve ortadoğuya müdahelenin ilk adımları dır. Sonraki adımı Suriye, sonraki İran ve en sonunda da Türkiye bu planda sıralamadadır)) Bir diğeri kuşlar sahnesi.. ABD’nin Orta doğudaki dolaylı savaşında (Suriye, Irak) kimyasal silahları bu ülkelerin liderleri (Saddam, Esad) aracılığı ile atarak müslümanların bu kimyasal silahları attığı algısı verilip, ABD masum algısı oluşturulmuştur. Bir başka husus ajanlık .. Biz istihbaratta o kadar iyiyiz ki yanınızda ki de bize çalışıyor olabilir diyerek güvensizlik algısı oluşturmak. İnsanları birbiriyle olan güvenlerini zedelemek. Ayrıca İslamdaki cihat algısını terörist algısı ile harmanlayıp (daha doğrusu gerçek anlamında çıkarıp) öne sürmesidir. İslam=Cihattır. İslamiyet Cihat ile yayılmıştır. Savaş kurallarının dışına çıkılmamıştır, yağma yapılmamıştır, yaşlılara, bayanlara ve çocuklara zulüm edilmeyip esirlere iyi muamele edilmiştir. Barışı herkes ister lakin Barış ortamı kalmamışsa Cihat farzdır. Bilinmesi gereken keskin çizgi budur.Diğer hususlara zaten yazınızda değinmişsiniz. Teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir