Türkiye’de Dizi Sendromu

Posted by Ömer Burak |05 Şub 11 | 2 comments

Türkiye’de Dizi Sendromu

Günümüzde diziler bir şeyleri anlatmak öğretmek için çekilmiyor , sırf o an yayın saatinde bir şeyler olsun diye bir humma içerisinde kanallar.2 saate yakın bir dizi olur mu ya ?

Kaldı ki diziler de öğretilen bir öğe ya da yansıtılan bir şeyler varsa da iyiye yoracak şeyler olmadığı aşikar.Bazı şeylere alışmışız ki artık gayet normal geliyor. Dizi de, o ona boynuz takar diğeri ondan aldığı boynuzu arkadaşına takar vs. Kısır bir senoryonun içinde bir çok cambaz…

Dizilerde kültür  yerden yere vurluyor.Cinsellik ön planda, lakin şaşırmıyorum halkım bunu izliyor hayran kalıyor, kimi kime anlatıyorsun ozaman.Hele dizilerin hemen hemen % 85’inde bir durum vardır ki hep beni fıtık eder.Dizilerde hep eve ayakkabılarla giriliyor.Neden kardeşim her dizi de böyle bir kalıbın içine girmek zorundayız.Neden başka kültür aşılanmak istenmekte ? Neden Lise dönemini anlatan dizilerdeki kızların hepsi taş gibi? Hepsi mini etekli sarışın marışın ? Lan yoksa biz Liseyi bitirdikten sonra mı bunlar türedi ?

Ayrıca “Tek Türkiye” diye bir dizi var. Yazık bu ülkeye. Lanse edilen imaj bir çok küçük yaştaki çoçuğu etkilemekte, bizzat şahitlerini de gördüm. Kimileri diyecektir, orda örgütü eleştiriyor. Neyden bahsediyorsun ya ? Dizinin izlenme yaşı 10-17 bu yaştaki çoçuğa örgütün işleyini mi anlatacaksın? Oradan alacağı kapacağı fikir çok açık.

Bu arada Türkiye’de uzun soluklu dizi yok diye bir şey yoktur.Hepsi uzun solukludur, ta ki soluğu kesilene kadar. 1 yıllık yazılmış senaryo 3-4 yıl uzatılabiliyor.Bir şeyleri tadında  bırakmak gerekir.Bknz: Çemberimde gül oya , İkinci Bahar.

El alem de dizi çekiyor abi.Örneğin: Lost, Presion Break , Dexter vb. Adamlar resmen size film keyfinde dizi tadıhttp://img.haberler.com/haber/027/arap-dunyasinda-turk-dizisi-cilginligi-suruyor_o.jpg sunuyor.Bütçe yetmez ki demeyelim, 3-4 yıl yapılacak bir planlama ile bizden de çıkar. Lakin bu ülkede bazı şeyleri yapmak çok zor.

Son dönemde tartışılan bir dizi var ki Muhteşem Yüzyıl dizisi.Herkes vatan millet sakarya olmaz böyle bir şey edepsizlik vs.Bu dizi yüzünden Rtük’e gelen şikayet sayısı Rtük’ün 2010 yılına kadar toplam aldığı şikayetten daha fazla.İlkokuldam beri Osmanlı Padişahları hep evliya olarak tanıtıldı.Elbet evliya derecesinde insanlar vardı.Lakin bir ırkın bir devletin bütün padişahları evliya mı olur ? Harem Osmanlı devletinin devamlılığı açısından önemli idi.Padişah ölürse yerine erkek evladı geçeme durumunda idi. Kısacası çok çabuk galeyana geliyoruz.

Son olarak dizikolik aileler işi o kadar çok abartıyor ki misafirliğe gideceği gün izlediği dizinin olduğu güne denk getirmemeye çalışıyorlar. O zaman düz mantıkla yola çıkarsak gittiğiniz misafirlikte sizden erken kalkmanız isteniyordur içten içe, kim bilir ?

Bu yazıdan çıkaracağımız ders ne peki ? Demekki misafirlik sürelerimizi kısa tutuyormuşuz.


2 comments

  1. Özellikle Kavak Yelleri ve Yaprak dökümü ile başlayan bu kim kiminle anlayışı giderek yayılıyor, ben en çok ondan korkuyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir