Ruhlar Alemi ve Avatar Filmi

Posted by Ömer Burak |10 Oca 11 | 0 comments

Ruhlar Alemi ve Avatar Filmi

Avatar filmi ruhlar alemini mi anlatiyor ?

2009 yılında 300 milyon dolar kadar bir maliyetle çekilen filmi ilk çıktığı günlerde izlemiştim. Lakin yorumunu yazmak bugüne kısmetmiş.Sorarsanız maliyeti kadar güzel filmi mi ? Hayır derim. Lakin bu yazımda film nasıl vs  gibi eleştirme  lüzumsuzluklarına girmeyeceğim.Söyleceğim hadise Avatar Filmi‘nin asıl konusu !

Filmi ilk izlediğim anda filmden anladığım şey bir topluluğun özgürlüğe ulaşması değildi.Benim anladığım o filmde avatar olarak adlandırılanlar bizim bugünkü hayatta taşıdığımız bedenlerimizdi.

Filmde avatarların eşleşme mevzusu vardı.Yani o kabine girdiklerinde insan ve avatarı eşleşiyordu.Bizde bu eşleşme rüya ile sağlanmakta. Rüya insan ruhunun 18bin alemde yolculuk etmesi şeklinde tabir edilir.(Sadece bu tanım rüyayı dar kılar,günlük sorunların bilinçaltına baskısı da rüya da kendine anlam bulmakta.)

Şimdi olayı daha da açacak olursak:
Filmdeki avatar karekterleri= Bedenemiz
Gittikleri yer = Bugünkü dünyamız
Filmde insan gibi görünenler = Asıl ruhlarımız

Bu eşitlikleri yazdığımda ne demek istediğim hemen hemen anlaşılmıştır.Filmde kişinin avatarı ile birleşmesi “eşleşme” adı altında  başlıyor .Bedenlerimizin ruhla birleşip ayrılması ise rüya ile oluyor. Elbet ruhumuz bedenden tamamı ile ayrılmıyor.Zatem tamamiyle ayrılsa o zaman ölü oluyoruz.O yüzden dememişler mi, “Uyku insanın yarı ölüm halidir.”

Kimine göre  ütopya gibi gelebilir.Bence görmek ile bakmak arasındaki fark.Sağlıcakla…

Ömer Burak ÖZDEMİR


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir