Reenkarnasyon Var mı?

Posted by Ömer Burak |25 Oca 11 | 11 comments

Reenkarnasyon Var mı?

Önceki hayatımda İtalya’nın güneyinde yaşayan fakir bir ailenin çoçuğuydum. Sefaletin getirdiği açlık ve hastalık babamı başka sınırlara yönlendirmişti.Çünkü annem hasta idi ilaç lazımdı.Gelişen kimi olaylar yüzünden babamın arkasından  gitme kararı aldım. Lakin sınırda yakalnıp esir kampına alındık çalıştırıldık.Çeşitli işgenceler…Kışın ortalarında  kaçmayı başarmıştım.Uçsuz bucaksız tarlaların arasından babama ulaşmayı ümit ediyordum.Hava karardığında bir köşeye çekilip uyumayı düşündüm ve uydukça uykum tatlılaşıyordu…..

Umarım hikayeme inanmadınız.Sadece bir anda hayal gücümü kullanmak istedim. Kendi hikayem nasıl olurdu acaba diye. Kendim bile etkilendim doğrusu =(

Reenkarnasyon : Özellikle Hindu inanışına göre ruhun göç halidir. Bu bilinen tanımı idi, gelelim benim tanımıma:

Reenkarnasyon: Ruhun orospu gibi beden beden dolaşmasıdır.

Haşa ben Allah’ın yarttığı bir ruha orospu demiyorum.Lakin kendi ruhunu reenkarnasyonla başkalarına satan kişilerin ruhuna diyorum.

Özellikle Hatay/Samandağ çevresinde bu tür iddalar oldukça mevcut.Bu bölgede kimi insanlar vardır ki: Örneğin bir çoçuk otururken birden hamamböceği görüyor ve korkudan öldürmek istiyor, annesi bağırıyor.Dur ! belki dayındır ! Annesi hamam böceğinin ölen kardeşi olabileceğini düşünerek öldürtmüyor. Peki sorarım o annenin karşısına bir yılan bir akrep çıksa ne yapacaktı yine duracak mıydı ? Elbette hayır.

Tamam Reenkarnasyon var dedik. Madem ki  ruhlar geri başka bedene geçiyor, o zaman neden çok azsayıda geri dönmüş ruhlar mevcut?  Geçmişte milyarlarca insan öldü. Diğer ruhlara ne oldu, yolda mı kaldı ?

Reenkarnasyon’a inanlara göre: Bıçakla öldürülen biri yeni hayatında ki bedeninde de bıçak yarası oluyormuş. Yahu hani ruhlar göç ediyordu, beden ne alaka ? Ruh mu bıçak izini yedi ? Yine hayır…http://cevreci.files.wordpress.com/2009/12/geri-donusum.jpeg

Ruhun sürekli başa bedenlere geçtiğini düşünerekten gündem yapan çok insan oldu olacaktır da…Biraz mantıklı düşünmeyi seçersek akla şu soru geliyor: Bu kadar şeye kadir olan Allah, yoktan var eden  Allah sen öldükten sonra ruhuna neden ihtiyaç duyup bir bedene soksun? Allah bir ruh yaratmaktan mı aciz?  Yine hayır…

Kaldı ki insan nesli dünyaya gelmeden önce Allah bütün ruhları önceden yaratılmış ve  bütün ruhlara  Elestü bi Rabbiküm diye sordu.Yani Rabbiniz değil miyim, dedi? Bütün ruhlar hep beraber Kalu bela şehidna dedik.Yani Rabbimizsin, buna tanıklık ederiz demişlerdi.(7/Araf/172 ) Burda anlatmak istediğim önceden yartılmış ruhlarımız zaten mevcut.O gün yaradan sen sırayla şunun şunun bedenine gireceksin demedi.

Son bir soru geldi aklıma: Mahşer gününde Ayşe mi Ahmet mi yoksa Karabaş olarak mı sorguya çekileceğiz? Zaten bir bedende milyonlarca günah işliyoruz 3 bedeni nasıl kaldırsın bu ruh ?

Ömer Burak ÖZDEMİR

24.01.2011


11 comments

 1. Reenkarnasyona inanmıyorum. Bence bu dünyada istediğini elde edemeyenlerin bir avuntusu. Ama saygı gösteriyorum, çünkü avunup mutlu oluyorlar ve bundan dolayı onlar için bu bir inanç. 🙂

 2. “..Bir orospu gibi..” sözcüklerini okuyana kadar okudum.Gerisini okumadım.İğrenç bir tanımlamaydı!

 3. İslam dininde reenkarnasyon kavramı yoktur.Zaten müslüman olan ve müslümanlığı kabul etmiş herkes kıyamet kavramını kabul eden ve ahirete inanan kimselerdir.”Reenkarnasyon: Ruhun orospu gibi beden beden dolaşmasıdır.” diyerek ruh göçü gibi bir düşüncenin ne kadar saçma olduğunu açıklamak istemişsiniz.

 4. Anlatacaklarımız karşımızdakilerin anlayacağı kadardır.Farklı algılanması doğal bir şey.Düşünceler farklı,dogru ve yanlıslar farklı.Tartısmak yersiz.

 5. Zaten Müslüman Bir insan Reenkarnasyon a inanmaz.Allah Korusu insanı dinden bile çıkarır.

 6. Merhaba,reenkarnasyona “Yakın zamana kadar Allah herşeye kadirse elbette bu mümmkün,Allah ol derse olur ama genel kural bu değil,ancak binlerce vaka yalan olamaz o kadar insan yalan söylemeyeceğine göre bazılarını Allah imtihan için geri gönderiyor galiba” şeklinde düşünerek yaklaşıyordum ancak son zamanlarda dünyadaki hayat insanın tekamülü için çok kısa,daha bebekken ölenler veya çok çileli çaresiz hayatlar gibi düşünceler “Allah’ın ahiret ce cennet dışında mutlaka başka bir adalet yolu olmalı şeklinde düşünmeye itti beni.Artık inanıyorum geçmişte hangi bedenlerde yaşadığımı net bilemesem de..Geçmişte yaşayan ruhların büyük bir çoğunluğu tekamül ettiği için,yani olgunlaştığı için artık cennetteler.Mesela MEVLANA bir daha dünyaya gelmez..Bizim burnumuzun biraz daha sürtülmesi icap ediyormuş ki yine gönderilmişiz dünya cehennemine,umarım bu dünyaya son gelişim olur.Öbür tarafta istediğin bedenine girersin,canın hangisini çekiyorsa onunla gezersin,hepsi senin çünkü,çok güzel birşey reenkarnasyona inanmak,müslümanım inançlıyım,ibadetlerimi yerine getiren biriyim.Peygamberimiz bunu elbette biliyordu ama insanlar henüz o zamanlar bu bilgiye hazır değillerdi,çok da önemli değil aslında.Güzel ama önemli değil.Önemli olan yardımlaşmak,saygı,sevgi,paylaşmak,iyilik.Bunlar üzerine yoğunlaşalım.Sevgiler

  1. Merhaba Ayça,
   Yorumun için teşekkürler. Ancak yazdıklarında şunu gördüm. İnanmak istediklerine göre olayları yorumluyorsun. Örneğin Peygamber efendimiz biliyordu ama hazır değiller diye söylemediler cümlen gibi. Peki neye hazır değildi insanlar?
   Diyorsunuz ki Allah imtihan için geri gönderiyor. Peki Allah bir kulu dünyada imtihan etmek istiyorsa her şekilde imtihan eder. Tövbe haşa Allah ilk bedeb de ya da ilk yaratma da imtihan etmeyi beceremiyor mu? Son olarak şunu soracağım: O kadar insan yalan söylemez diyorsunuz. Reenkarnasyosnun var olduğunu söyleyen insan kadar Allah yoktur diyen insanlar da var o zaman onlara da mı inanmalı?
   Umarım sorularımı yanlış anlamaz ve amacımın doğruyu bulmak adına olduğunu sorduğumu anlamışsındır. Esen kalınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir