Outlook Maillerini Yandex’e Yedeklemek/Aktarmak

Posted by Ömer Burak |26 Haz 14 | 27 comments

Outlook Maillerini Yandex’e Yedeklemek/Aktarmak

 

GÜNCELLEME: (Aşağıda anlattığım yöntemde sunucu hatası alabilirsiniz. Bu yüzden keşfettiğim başka bir yöntemle sorunu çözebilirsiniz: Outlook ayarlarından Posta > İletme kısmına girip Yandex mailinizi yazdığınızda sorun çözülmüş oluyor.)

Merhaba,

Eski adı Hotmail olan mail servisi Outlook, bazen ihtiyaçlarınızı karşılamıyor ya da farklı bir mail servisi kullanmanız gerekebiliyor. Benim Yandex’e geçme sebebim Microsoft’un  Windows Live Admin Center’ı hizmetten kaldıracağını duyurması oldu.

Siteme ait olan iletisim@omerburakozdemir.com mail adresini 4 yıldır Hotmail üzerinden kontrol edebiliyordum. Artık domains.live.com hizmeti son bulup Microsoft Office 365 müşterilerine özel bir servis olacak. Bu durum oldukça can sıkıcı çünkü bir çok mailim burada birikmiş ve klasör klasör gerekli gruplamaları yapmıştım. Yeni geçeceğim mail servisinde tüm bunları aynı şekilde almam gerekmekteydi. Tercihim Yandex oldu. (Umarım sundukları bu ücretsiz servisi ileride kapatmazlar) 

Yandex’in E-posta aktarımı özelliği sayesinde Outlook hesabınızda bulunan mailleri oluşturduğunuz klasörler dahil yeni yere aktarabileceksiniz. Nasıl yapılacağına geçecek olursak:

Öncelikle Yandex’e ait mail hesabınıza giriş yapıp sağ üstte bulunan ayarlar kısmından (çark simgesi) “Diğer hesaplardan e-posta aktarımı” na tıklıyoruz. Çıkan ekrana gerekli bilgileri giriyoruz.  Asıl konu olan Outlook için Protokol, Sunucu ve Port kısmına hangi bilgileri gireceğimiz …

Protokol: IMAP

Sunucu: imap-mail.outlook.com

Port: 993

yandex eposta aktarımı

E-postaları, klasörler ile birlikte kopyala kısmını işaretlerseniz eski mail adresinde oluşturduğunuz klasörlerin de aktarımı gerçekleşecektir. (Benim için bu özellik çok iyi oldu)

Daha sonra Aktarıcıyı aç dediğinizde işlemi başarılı bir şekilde tamamlamış oluyorsunuz. Anlık olarak aktarım gerçekleşmemekte. Mail kutunuzun doluluğuna göre 1-2 saati bulabilir.

Bu işlemle eski mail servisindeki maillerimin hepsini yeni servise aktarmış oldum. Daha sonra ise @siteadi.com şeklindeki mail adresimi Yandex üzerinden kullanmaya devam edeceğim. Sitenize ait olan mail adresinizi Yandex üzerinden nasıl çalıştıracağınızı “Yandex’ten @siteadi.com Şeklinde Mail Almak” adlı konuda anlatmıştım.

Umarım yararlı olmuştur. Hepinize güzel mailli günler dilerim.


27 comments

 1. Hocam merhaba,
  Şimdi mailleri bir yandex hesabına aktardık, sonra o alan adını yandex kurumsal a taşıdık peki oradan mailleri nasıl yandex kurumsaldaki kısma alacaz…

  1. Merhaba İsmail, kurumsal mail hesabınızı oluşturduktan sonra yine Yandex’teki “Diğer hesaplardan e-posta aktarımı” kısmına girip buraya mailleri taşımız olduğunuz Yandex mail adresinizi ve şifrenizi girmeniz yeterli olacaktır.

 2. hotmaildeki şirket maillerini yandex maile taşırken maillerin şifreleri değişirmi ?
  şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba, yandexte yeni mail hesabı oluşturmanız gereklidir. Bu mailin şifresini eskisiyle aynı yapabilirsiniz. Bahsettiğiniz 40 adet maili tek seferde aktarım yapabileceğinzi zannetmiyoum. Rica ederim.

 3. 40 kişilik bir mail hesabını içindeki maillerle birlikte yandexe tek seferde aktarım yapabilirmiyiz.?
  şimdiden cevaplarınız için teşekkürler 🙂

 4. bende bu yöntemi deniyorum ancak “Sunucu yanıt vermiyor, kullanıcı adı ya da şifre hatalı olabilir.” hatası alıyorum herşey doğru kırk kere kontrol ettim outlooktan vs açmam gereken bir ayar var mı ?

   1. Sorunu çözebildiniz mi aynı sorun bende de var bir türlü mailleri aktaramadım yardımcı olurmusunuz ?

  1. Bende aynı sorunu yaşıyorum ne yaptıysam olmadı acil bu sorunun çözümünü bilen varmı?

 5. arkadaşlar sunucunuzun mx ayarları değiştiği için yukarıda ki sunucu kısmına eski sunucunuzu yazsanızda sıkıntı çıkabilir en güzeli eski sunucunuzun ip adresini oraya yazmanız.

 6. Merhaba Alp, Mx kaydını Yandex’e almadan önce bu işlemi yapmalısın ki mailler aktarılsın. Ayrıca geç cevap verdiğim için kusura bakma.

 7. MX kaydını Yandex’e almadan, Yandex kurumsal kurulmaz ki? MX kaydı değiştiğinde çalışmaz sanırım kurumsal yandex maili?

 8. 2. mesajım:
  Ve outlook dediğiniz PC’de kayıtları kastediyorsunuz değil mi? MS Outlook üzerinden Yandex kurumsala aktarım yöntemi yani..

 9. 5200 maıl var hocam 824 te kaldı devam etmıyor??? ne yapmam lazım sılıp bastan yapsam ustune mı yazar devammı eder yada beklesem duzelır mı 2 saat gectı hala yenı gelen yok? ayarlarda acık aktarma

  1. Yarıda kalma olayını ilk defa duydum Özkan, Baştan yaptığında üstüne yazmayacağını düşünüyorum. Sonuçta sunucudan kalıcı olarak silinmedi aktarıldı.

 10. Merhaba arkadaşlar’
  Yukarıda anlattığım yöntemde sunucu hatası alabilirsiniz. Bu yüzden keşfettiğim başka bir yöntemle sorunu çözebilirsiniz: Outlook ayarlarından Posta > İletme kısmına girip Yandex mailinizi yazdığınızda sorun çözülmüş oluyor.

  1. Merhaba,
   ..@firma.com adresini daha önce outlook üzerinde kullanmıştık şimdi yandexe geçtik. Dedilerinizi uyguladım ama maillerimi aktaramadım. Arkadaşların dediği gibi ‘Sunucu yanıt vermiyor, kullanıcı adı ya da şifre hatalı olabilir.’ diyor. Yardımcı olursanız sevinirim.
   İyi çalışmalar

 11. Merhabalar,
  Bu yalın ve anlaşılır bilgilendirme için teşekkürler. Ben Mac mail kullanıyorum outlokk yerine, Yandexe geçiş esnasında diğer e postaları katar seçeneğinde “e postaları klasörler ile birlikte kopyala ” seçeneği çıkmadı doğal olarak eski postalar mailde kaldı. Bunları taşımanın başka bir yolu var mıdır?

  1. Klasörlerin aktarılmaması muhtemel kullandığınız mail programı ile alakalı bir durum. Kullandığınız mail servisin protokol,sunucu,port gibi değerlerinin ne olduğunu araştırıp buna göre bilgiler girerseniz umuyorum ki sorununuzu çözersiniz.

 12. Ömer bey yandexe geçtik outlookta kalan mailleri görebiliyorum yandexe nasıl taşırım

  1. Selamlar, bu yazıda bunun nasıl yapılacağı anlatılıyor zaten. Buradaki outlook eski hotmail olan hizmetin adıdır. Office Outlook ile karıştırmayın.

 13. Merhaba, maillerime (hotmail) outlook üzerinden bakıyorum ve mevcut hosting hizmetimi sonlandırıp başka hosting ile çalışmayı düşünüyorum, fakat maillerim hotmail üzerinde kalmaya devam eder mi? ( Sunucuya kopyala özelliği devre dışı bırakmıştım.oraya düşen mailim yok. )

  1. Merhaba Deniz,

   Yeni sunucunun mail MX ayarlarına eski sunucundaki ayarları yaparsan maillerini eskisi gibi outlook üzerinden kullanabilirsin.

 14. yandex ten yandex e mail aktarımı yaparken mail sunucusu imap.yandex.ru yazılıyor tamam port 993 o da tamam kullanıcı adı şifrede doğru açık görünüyor ama mailler aktarılmıyor. ama bir türlü mailler aktarılmıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir