Kuyuya Düşen Eşek

Posted by Ömer Burak |30 Oca 11 | 4 comments

Kuyuya Düşen Eşek

Günün birinde bir çiftçi yolda eşeği ile beraber giderken eşeği nasıl olduysa kuyuya düşmüş. Ne yapacağını şaşıran çiftçi eşeği çıkarma girişmimlerinde bulunduysa da başarılı olamamış. Sonra eşeğin yaşlı olduğunu ve zaten bu kuyunun da kapanma zamanının geldiğini düşünmüş bir an.

Etrafında ne akdar eşi dostu varsa seslenmiş. Onlar da gelmiş. Hep beraber kürekle kuyuya kum atmaya başlamışlar. Kuyuya kum attıkça eşeğin sesi daha da yükseliyormuş.Bir ara çiftçi kuyuya bakmayı düşünmüş ve baktığı karşısında şok olmuş.

Kuyuya toprak atıldıkça eşek silkiniyor üzerine gelen kum yere düşüyordu.Böylece ayaklarının altına dolan kum onun yükselerek kuyudan çıkmasına yardımcı oluyordu.

Geçenlerde köşe yazısında gördüğüm bu anektodu sizinle paylaşmak istedim. Çünkü hem size yararlı olabileceğini düşündüm hem de  3 farklı yorum çıkardım bu anektoddan.

1-) Hayatla mücadele etme; karşınıza çıkan zorluklar silkinerek aşabileceğimizi.

2-) Aleyhinize olan bir durumu lehinize çevirebilme.

3-) Başta yapmak istediğiniz kötülüklerin farklı sonuçlarına göre durum değerlendirmesi yapabilmek.Bknz: çiftçi eşeği öldürmek isterken hayatını kurtarması.

Seç beğen al birini=)

Dikkat: eşşek değil eşektir. Nedense günümzde şeddeli olan daha güzel bir hava katıyor, lakin yanlıştır.


4 comments

  1. s.a burak kardesım hıkaye güzel ,kendıne pay cıkarabılene daha guzel..okuyup ders alamayan ıcın bıze maddeler halınde sunman daha guzel 😀

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir