İnciSözlük Familyası

Posted by Ömer Burak |07 Eyl 11 | 18 comments

İnciSözlük Familyası

Bu yazımla her ne kadar bu topluluğun reklamını yapmış olacak olsam da yine de söylemek istediğim bir kaç şey var. Sanalda yetişen bir işe yaramaz beyin topluluğundan bahsediyorum ben.Bu yazımda hedef kesinlikle ne sitedir ne de yaptıkları faaliyetlerdir. Yazının konusu, özenti ve o topluluğa dahil olmayıp aynı ağızla konuşan gençliktir. Kişiliğini bulamayanlardır.

Ne oldu da bunları yazma ihtiyacı duydun?

Bugün bir arkadaşla konuşurken anlattığı olay beni bu yazıya itekledi.Kısaca mevzu şu: Cumali (isim sallamasyondur) adlı arkadaş üniversiteyi kazanıyor. Annesi kayıta beraber gitmek istiyor; lakin Cumali muhallebi çocuğu sıfatını yiyeceğini düşüneceği için annesinin gelmesini istemiyor.Annesi buna içerlenip ağlıyor. Sonradan öğrendim ki annesi 17 yaşında ölen kızının ünv. kaydını görememiş. Cumali’nin abisi de ünv. kazanmış o da annesini götürmemiş…

Olayı dram hikayesi haline dönüştürmeden yazının önermesine gelelim. Cumali’nin muhallebi çocuğu korkusuyla yaptığı hareket. Bu hareketi yazının başlığında belirtilen topluluk aşılamakta. Her ne kadar Cumali adlı şahıs hatasını konuşmamızdan sonra anladığını itiraf etse de söylediklerim ya da söyleyeceklerim Cumali’nin birer örnekleri olan kişiler içindir. Eminim şuan bu yazıyı okuyanlar içerisinde bu familyada yer alan kişiler de olacaktır, kimisi kabullenecek kimisi benlen alakası yok diyecektir.

Bu familyanın kısaca özeti ise şöyledir:

Küfürlü konuşmayı bir meziyet zannederler.

Küfürlü konuşmadıklarında dışlanacağını hissederler.

Doğru bildiği bir şey varsa onu ortamda söylemeye korkarlar, o familya doğruyu ne olarak belirlemişse doğru kavramı onlar için  değişmektedir.

Panpa gibi kelimeleri samimiyetten zannederler.

İlk başlarda akıllı, yaşı 20 üstü olan bireylerin oluşturduğu bu grubun sonradan 12-18 yaş arası bebelerin meskeni olduğundan haberleri yoklardır.

Ottan boktan meselelri ciddiye alırlar; ama asıl ciddi meseleleri geyiğe alırlar.

Bu kişiler internet aleminde kendilerine bir mezhep, bir akım, bir topluluk ararlar. Bilmezler ki asıl kişiliği ile davranıp gıpta mertebesine ulaşabileceklerini…

Kimseye burada edep dersi vermiyorum, kimseye de sanal alemde hep ciddi takılın da demiyorum. Sadece şöyle bir silkelenip asıl oldukları gibi davranmaları gerektiğini anlatmaya çalıyorum. Eğer orada burada küfür etmek bir meziyet olsaydı dünyanın en üstün insanı bizim mahalledeki “Deli İbo” olurdu.


18 comments

 1. Cumali’ye gerekli dersi verdin mi daha doğrusu kendisi aldımı bilmiyorum ama incisözlük’e ekşisözlük’ün şalteri atmış hali diyebiliriz.. (recep ivedik’in sözlük versiyonu :D) Kimileride “sözlüğün en eğlenceli hali” diye tanımlıyor.

 2. Facebook hesabımda bu tür kişiler yer almakta ve paylaştıklarını gördükçe insan git gide tiksiniyor. Özellikle,her cümlenin sonunda küfür etme alışkanlıkları gibi tiksindirici bir durum yok.

 3. Zamanında ben de bu grubun içinde takıldım ama bir süre sonra anladım ki hiçbir işe yaramayan “eylemler” kendi aralarında güya örgütlenip ülkemiz adına eylemlerini gerçekleştiren hacker gruplarına saldırmak gibi saçma sapan işler yapan bir grup olduğunu farkettim. daha bilmediğiniz öyle şeyler var ki.. neyse uzatmayayım 🙂

 4. Bir kere orada ateistte var müslümanda, yahudide tramamen laik bir topluluk. Hiç kimseyi savunmadan ve yazıya hak vererek tek bir yorum yapıyorum. “Bazı kişiler amaçları uğruna farklılıklar yapar, bazıları da amac, hedef bilmeden bildiğini yaşar” Kuran kişiselerin özgürlükçü platform amaçları suistimal olmuş durumda. Küfüre özgür bir yerde kimse bir şey diyemez. Fakat bazı kişilikler en ahlaksız küfürlerin bile ötesine geçiyor.

 5. incinin bir ayrıcalığı kalmadı, asıl amaç eğlenmekti, serbest bir ortam olduğu için tutuldu, en ağır küfür bile ciddiye alınmıyordu ama sokakta inciden haberi olmayan bebeler bile inci terimlerini ağzına aldığı için sıradan hatta dışlanan bir platform haline geldi zaten eski üyelerin çoğunluğu anarşist olduğundan ve yönetimin, sözlükte köklü değişiklikler yapma planlarından (siyasetin serbest olması vs.) dolayı eski tadı kalmadı ve anarşist olan olmayan birçok yazar bunu bahane ederek inciyi bıraktı veya işi gücü olmayanlar gececi tayfa oldu.

 6. bende nezamandır böyle bir konuya değinmek istesemde sitemde benim bulunduğum sektörde saldırı olasılığı çok yuksek olduğundan hep faz geçmiştim eline yüreğine sağlık dostum . . .

 7. İncisözlük Familyası başlığı dikkatimi çektiği için yazınızı okudum.

  İnci sözlüğü yeterince tanımadığınız için bir şeyler yazacağım.

  Bilindiği gibi inci sözlük küfür kaynıyor. Her olaya, her kişiye, her varlığa küfürler ediliyor. Hatta burada küfür eden-edilen rahatsız olmuyor.
  Bu sözlükte edilen küfürler aslında eleştiridir. -Tabi son zamanlarda inci sözlük, maalesef çoluk çocuklar tarafından özenildiği için amacını aşmaya başladı.-

  İnsanlar içindekilerini kendilerini kasmadan, rahatça dışarı vurdukları için inci sözlük stres atma ortamına, muhabbet ortamına dönüşmeye başladı. Bu şekilde vakit geçirmek isteyen insanlar için inci sözlük vazgeçilmez oldu.

  İnci sözlükte küfür etmek meziyet değildir. Durduk yere küfür edenler ağır eleştirilere maruz kalırlar. Bu şekilde ortam küfürleşmek için gelenlerden arındırılır.
  Küfür etmek amaç değil araçtır.
  Hatta sözlükte hiç küfüre bulaşmayan insanlarda bulunuyor.

  İnci sözlükte binlerce farklı görüş vardır. Bu görüşleri bildirmekte hiçbir üye sorun çekmez. Çünkü orada yargılanma-kural yoktur. Görüşleriniz doğrultusunda size cevap verilir fakat bu cevap herkesi tatmin etmek zorunda olmadığı için pek önemli değildir. Sonuç olarak kendinizi ifade edersiniz. Maksat budur.
  Tabi bu görüşler arasında din,siyaset yer almıyor.

  Samimiyet insandan insana değişir. Kimi kardeşim der, kimi dostum der, kimi yüzgöz olur, kimi yüzgöz olmaz. Yani samimiyet kişiden kişiye değişir. Ben arkadaşlarıma panpa dediğim zaman bu samimiyetimizi etkilemez. Kimi hoşlanır, kimi hoşlanmaz. İnsanları konuşma şekliyle sınıflandıramayız.

  İnsanların ettikleri muhabbet kültür,ilgi seviyesine göre değişir. Yeterli kültüre sahip olamayan insanların edeceği muhabbet bellidir. O insan 12-18 yaş arasında takılıp kalmıştır.. Belki haberi yoktur. Belki çok geç uyanır. Hatta kimisi çocukluğunu yaşamamıştır. Bunlar ayrı mesele… İnci sözlük kurulduğunda gayet entellektüel bir ortamdı. -Şu aralar değil orası da ayrı.- Yani inci sözlüğe ön yargı ile bakan insan onları sınıflandırmaktan çekinmiyor. Bilmiyor ki oradaki insanların gıpta mertebesine 2 tur atmış da gelmiş…

  İnci sözlük gerektiği zaman ciddi gerektiği zaman gayri ciddidir. Bu sözlükte olan, sözlüğün hareketlerini takip eden insanlar tarafından gayet iyi bilinir Bu konuya kimsenin itiraz etme hakkı olamaz bile.

  Küfür etmek bir meziyet olmadığı gibi kendini kasmak, ona buna cevap yetiştirmek, insanları görüşleriyle ezmekte bir meziyet değildir.

  Arkadaş çevremde hem inci sözlük üyeleri hem de inci sözlükle alakası olmayan insanlar var. Bu insanlar aynı ortamda takılırlar, muhabbet ederler v.s.
  Sizin yorumunuzla, insanlar; normal insanlar ve inci sözlük familyası olarak ikiye ayrılıyorlar. Peki hangi grup önde? Bunu kim bilebilir acaba. Sözlük ortamında o kadar farklı insanlar var ki. Kiminin belli hedefleri var, kimi hedeflerine ulaşmış, kimileri bunları çoktan aşmış. Oradaki her insan boş beleş insan değildir.

  Her ne kadar yazınızın inci sözlüğe hitaben olmadığını belirtmiş olsanız da belki bilerek belki farkında olmadan inci sözlüğü hedef aldığınız ortada. Bu yazının başlığından tutun sonuna kadar anti-incisözlük görüşü içerdiğini düşünüyorum. Bu yorumu da bunun için bırakıyorum.

  Yazının konusunun özenti insanlar olduğunu biliyorum fakat bir inci sözlük yazarı olarak inci sözlüğü yanlış tanımanızdan dolayı yazmak istedim.

  1. Seviyeli yorum için teşekkürler.Yazdıklarınıza sondan başlamak istiyorum. Sözlük grubunu hedef almış demişssiniz. Hedef alacak olsa idim sözlüğün gereksiz vb cümlelerle bu yazıyı zenginleştirirdim. Yazıya baktığımızda bu platformda kendisine yer bulmaya çalışan bir gruptan (familya) söz etmişim.
   Bir diğer husus hangi grup önde demişsiniz yazı da gruplar çatışmasına bir nevi olsa da değindim;lakin kimin önde olup kimin önde olmadığını belirlemedim,belirleyemem de.
   Yorumunuzda dışladığınız kimi kesimden bahsetmişsiniz sanırım yazıdaki önerme onları çağırıştırıyordu.Sanırım sizin platformda bu yoruma özet geç… denirdi=)
   Umarım meramımı anlatabildim.Öğretici ve belirleyici yorumunuz için teşekkürler.

 8. Kusura bakmayın tam olarak anlayamamıstım tekrar okudum şimdi tam olarak anladım genede cesaret isteyen bir yazı hakkınızı yememek lazım . . .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir