Google’ ın Dünya’ ya Hükmedişi ve İnternetin Kaderi

Posted by Ömer Burak |04 Mar 12 | 22 comments

Google’ ın Dünya’ ya Hükmedişi ve İnternetin Kaderi

Her zaman yinelerim, devir İnternet devri. Aşağıda yazacaklarım bir ütopyatik ürünler değil gerçekleşeceğini düşündüğüm ve hissettiğim fikirlerdir.

İnternet kaderini değiştiren 2 site vardır bunlardan birisi Google diğeri ise Facebook‘tur. Bu iki site hem insanların nete bağlılığını arttırdı hem de internetin yaş grafiğini büyük oranda etkiledi. Bizim yazımızın odak noktası olan site Google…

Önce önümüzdeki 10 yıl içerisinde İnternet hayatımıza nasıl etki edeceğini kısaca örneklerle anlatalım.

O gün geldiğinde İnternet şuan günümüzdeki kadar pahalı olmayacak, sıradan daha doğrusu var olması gereken bir sistem olacak. Nasıl ki bugün cep telefonları sıradan bir hal aldıysa ve bir arkadaşınıza cep telefonuna sahip olup olmadığını sormadan direkt cebini versene diyebiliyorsak o gün de İnternet bu kadar sıradanlaşacak.

O gün geldiğinde İnternet bağlanma araçlarınızın adı bilgisayar olmayacak belki de çoğu kişi akıllı telefonlarından ya sırf İnternet için yapılmış olan cihazlardan bağlantı kurulacak. Kablolu İnternet ortadan kalkacağından bahsetmiyorum bile.

O gün geldiğinde ekmek almak istediğinizde sistem sizin bulunduğunuz noktaya en yakın olan marketi bulup  tek dokunuşla sipariş verebileceksiniz.

O gün geldiğinde nakit para denen şey de ortadan kalkacak. Sanal kredi olacak her şey. Ama bu sanal dediğimiz şuan günümüzdeki sanal değil. Elinizde tutamadığınız para olacak. Cüzdan yerine sürekli yanınızda taşımanız gereken aleti makineyi tutup ödemeler bu şekilde gerçekleşecek. Maaş alanların hesabına kredi yüklenecek. Baba oğluna harçlık verirken cebine para yerine kendi cihazından oğlunun cihazına aktarma yapabilecek. Askere giden harçlık verilmeyecek çünkü o zamanda askerlik diye bir şey kalmayacak herhalde :=)

 

En önemlisi o gün geldiğinde Bilişim Suçları Bürosu daha bilgili daha aktif olmak zorunda kalacak. Kısaca dünya İnternet üzerinden dönecek. Bir ülkede İnternet durdu mu hayat duracak seviyeye gelecek. Daha önce biten sıcak savaş dönemi şuan yerini soğuk savaş dönemine bırakmış durumda. O gün geldiğinde bu yeri siber savaşları alacak. Bir ülke birisini tehdit etmek ya da saldırmak istedikleri zaman İnternetini kesmekle tehdit edecekler. İnternet’in de o günün koşullarında bu adla anılacağını da sanmamaktayım. Saldırı yöntemi bu denli değiştiğinde artık komutanlar yerine sistem güvenlik uzmanları ülkeyi yönetecek yani bugünkü “ordu”. İşte bu yüzden askerlik olmayacak.

Peki Google Bunun Neresinde Duruyor?

Yazımızın başında yazımızın odağının Google olduğunu dile getirmiştik. İşte Google bu olayın tam merkezinde duruyor. Hatırlayacağınız gibi geçtiğimiz günlerde Google Gizlilik Politikasını duyurdu. Bu politikanın henüz tam detayları bilinmese de bilinen şu ki Google ileride yapacağı şeylere şimdiden dayanak oluşturmakta. Zaten Google’ın kuruluş amacı bir arama motorundan ziyade dünya bilgi bankası olmaktı ve bu yolda da ilerliyor da. En basitinden cep telefonlarınız (Android) hangi saatte nerede olduğunuzdan, en çok hangi numaralar ile görüştüğünüzden, internette en çok hangi aramaları yaptığınızdan, mailleşme trafiğinizin ne düzeyde olduğundan vs şuan haberdar. Bunların hepsi kayıt altında ve alınmaya da devam etmekte. Bunları bilmesinin şimdilik bir zararı gözükmese de ileri de ne olacağını kimse bilemez. Google bu bilgileri depoladıktan sonra….

Dünyanın tek hakimi Google olacak tıpkı bir zamanların ABD’si gibi.  Baba  devlet rolüyle her ülkeye hükmedecek. Bir ülkenin bir ülkeyle sorunları varsa bunu Google ile halledecek. Ya da bir ülkeninin bilgilerini almak için Google’a başvuracak. Daha birçok örnekleri var kafamda…

Google şuan için bir ihtiyaç ancak ileride gerekliliğe dönüşecektir. Bana kalırsa tehlikeli gelmektedir. Belki bu yazılanlar size  veya sana saçma gelecek; ancak aradan bir 10 yıl geçtikten sonra (ölmezsek) bu yazdıklarıma baktığımda, nerede yanılmışım nerede eksik söylemiş o gün belli olacak. Esen kalın.


22 comments

 1. Google’ın bu hükümdarlığına son vermek gerekiyor ki biz webmaster ailesi! özgür olalım ve internette sözü geçenler halini alalım. Her ne kadar her 10 taneden 2-3 tanesi işini iyi yapıyor olsa da bunada çözüm bulunabilir.

  Şu an webmaster ve basit kullanıcılar diye iki grup var;

  Webmaster Google hükümdarlığında, basit kullanıcılar ise sosyal ağ (daha çok facebook) hükümdarlığı altında savrulup gidiyorlar…

 2. Google üzerine benimde bir tezim var ilerleyen zamanlarda laptop ve masaüstleri kalkacak google en büyük darbeyi microsofta vuracak nasılmı kendi işletim sistemini çıkaracak ve her kullanıcıya internet üzerinden bu işletim sistemini sunacak insanlar google hesabını acıkları an o işletim sistemi üzerinden çalışmaya başlayacak . büyük yazılım şirketleri adobe vb googleyle anlaşma yapıp kendi yazılımlarını o sistemde çalışması için büyük paralar ödemek zorunda kalacak buda googlenin hükümdarlığını artıracak. İnsanlar sana internetin varmı demiyor bilgisayarında google varmı diyor. google insanların beynine okadar çok işlemiş ki bunu silmek baya zor diye düşünüyorum.
  Burak Kardeş Paylaşımın için teşekkürler..

  1. Katılımcı ve pozitif yorumun için teşekkür ederim. Bu dediklerini destekleyen sanırım andorid işletim sistemi ve tablet bilgisayarlar 🙂

   1. burak kardeş, siteni wordpressle 3 -4 ay önce tanıştığım zaman keşfettim hep sahneye arka köşeden bakıyordum baktım benlik bir mikrofon var bende konuşayım dedim 🙂

 3. Google için ciddi bir rakip görünmüyordu uzun zamandır fakat yandex bazı ezberleri bozacak gibi görünüyor ve ciddi manada hızlı bir şekilde ilerlemekte.. Dilerim yandex iyi bir yer edinipte şu tekelleşmenin önüne geçer. Bu yazdığınız makale ve yorumlar bile ufuk açıcıydı.
  Saygılar.

 4. Öncelikle Google lun bir arama motoru olduğunu unutmayalım. Kur’an’da, teknoloji ağlarının ve üstün özellikli yapı malzemelerinin karşı örneği örümcek ağıdır. Bilim adamlarının bu örnekle neyin anlatıldığını açıklayabileceklerine de dikkat çekilmiştir: Günümüz dünyasında NASA tarafından ve Avrupa’da bazı laboratuarlarda örümcek ağı üzerinde çalışmalar devam etmektedir. Örümcek ağının inceliğine oranla çelikten sağlam olması, hafifliği, olağanüstü esneyebilme özelliği ile kurşungeçirmez yeleklerden, roket ve uçak yapımına kadar kullanma amacıyla çok miktarda üretilebilmesi için yapılan çalışmalar devam etmektedir. Ama örümcek ağı en küçük titreşimi yansıtabilecek hassaslığı, esnekliği, dayanıklılığı vs. ile ne kadar çok özellik taşırsa taşısın, çok kolay bozulabilecek, sökülüp atılabilecek bir yapıya sahiptir.Günümüzde bir bilgi ve iletişim, internet, world wide web, güvenlik ağları çağını yaşıyoruz. Geçmişe oranla gelişmiş olmasına rağmen, insanın yer yuvarlağı üzerindeki varlığı ve tüm yapıları, Dünyanın tüm hacmine oranla örümcek ağı kadar incedir. Sonuçta, teknolojiye güvenmek, örümcek ağının altına sığınıp, ağın kendini koruyacağına inanmak kadar yanıltıcıdır. Google Bir örümcek tir ve virüs gibi yayılıyor. Herşey bizim elimizde ve ALLAH (C.C.) Bahşettiği kadar vardır. Kormayalım dünyanın sonunu google getiremez.

  1. Yorumun için teşekkürler Mehmet Ali. Dediklerine katılmamak saçmalık olur. Elbette Google dünyanın sonunu getirecek şeklinde bir iddaam yok; ancak gidişatın varacağı nokta buna benzer olacaktır.
   Örümcek ağına sığınmak yanıltıcı olabilir ya bu örümcek ağı milyonlarca ağın bir araya gelişiyle oluşuyorsa? O zaman o ağın altına sığınmak en mantıklısı olacaktır =)

 5. Ama artık Google eskisi kadar piyasaya hakim değil. Bu sebepten ben her ne kadar Google ne olursa olsun yıkılmaz diyenler için bir gün her şey olabilir diyerek cevap vermek istiyorum.Çünkü gün geçtikçe Google rakip olan firma sayısı artıyor.Buda Google’yi ilerde oldukça çok zorlayacaktır.

 6. Merhaba Arkadaşlar.
  öncelikle Google Hakkında Söylediğin Çoğu Doğru Sayılır. Bunun Nedeni Çoğu insanımız O kadar Hazırcıki O kadar olur nasılmı ben internet cafede çalışıyorum 3 şube toplam 150 pc var 8 sene oldu teknik servisiyim.

  gözlemlerim ve internete gelen insanlardan ettiğim tecrübe doğrultusunda daha facebook yazamayıp googleden face yazarak giren görünümü şık kendisi çoğu lise çağları gençler. yani gençlerimiz halen hazırcı düşünsenize google bie açıklama yapmıştı facebook.com ‘u bile arama mototrunanerdeyse 1. kelime olarak hit yapmış halde yapanlarda türkler ee bu durumda google herzaman ilerlemeyi hak ediyor.

  microsoft’a gelince henüz daha Internet explorer bile adam akıllı değil Firefox google chorome gibi explorer kullanmak zorunda kalıyoruz çoğu şey için çünkü çok yavaş yanlışmıyım. bence Süper bir işletim sistemi umarım çıkartır google sabırsızlıkla bekliyorum.

 7. google facebook windows youtube iphone bilmem ws nedir bu arkadaş hepsi amerikan malı bu adamlar gerçekten zekimi yoksa şanslarımı çok neredeyse tüm teknolojik icatların yarıdan çoğu amerikan malı biz neden yapamıyoruz yoksa çokmu aptalız daha doğrusu ortadoğu halklarımı aptal biri cevap versin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir