Google Analytics Sertifikasını Aldım – Nasıl Alınır?

Posted by Ömer Burak |01 Ara 14 | 10 comments

Google Analytics Sertifikasını Aldım – Nasıl Alınır?

Merhaba, teknoloji ve internetle her geçen gün büyüyen dünyanın ölçümlenmesi ve analiz edilmesi gerekmekte. İşte o servislerden biri Google Analytics.

Google Analytics özellikle Eticaret siteleri için büyük bir nimet olduğunu söyleyebilirm. Analytics ile neler yapılabileceğine ve bunun önemine daha önce yazmış olduğum “Dijital Analiz ve Önemi Nedir?” başlıklı yazımda kısaca değinmeye çalışmıştım.

Bu yazımda hem Google Analytics bireysel kalifikasyon sınavını geçip Analytics sertifikalı olduğum haberini sizle paylaşmak hem de Google Analytics sertifikasının nasıl alınabileceğini anlatmaya çalışacağım.

Yaklaşık bir ay önce Google’ın Analytics sertifika sınavının artık Türkçe olduğunu duyurmuştum.

Sınava girmek bugüne kısmetmiş. Sınava girip başarı ile geçtiğinizde  Google Partner profilinizde seritifikanız, resmi olarak işlenmekte. Yani sertifikanız sadece bir ekran görüntüsünden ibaret değil. Benim profilime buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

analytics-sertifikasi

Sınavın içeriğine kısaca değinecek olursam: Sınav süresi 90 dakika. Toplam 70 sorudan oluşmakta. %80 başarı sağlandığında sertifika almaya hak kazanıyorsunuz. Sertifikanın geçerlilik süresi ise 18 ay.

Açıkçası sorular beklediğimden biraz daha zor geldi. Umarım girecek arkadaşlara daha kolay gelir. Türkiye’de Analytics sertifikalı kişi sayısının az olduğunu düşünerek bu sayının ileride daha da artmasını temenni ediyorum. Eskiden sınav 50 dolar karşılığında ve ingilizceydi. Artık Google Analytics Sertifikası ücretsiz.

Sınava girmek isteyenler Google Partners – Analytics Certification adresinden sınava girebilirler. Sınava çalışmak isteyenler yine verdiğim linkteki alt kısımda yer alan “Sınava Hazırlık” kısmından yararlanabilirler. Şuan o kısım ingilizce; ancak yakında Türkçe olacak. Fakat siz beklemek istemiyorsanız Türkçe altyazılı Google eğitim videolarından yararlanabilirsiniz.

1- Welcome to Google Analytics Platform Principles

2-Digital Analytics Fundamentals – Lesson 1.1 Course overview

3-Ecommerce Analytics: From Data to Decisions – Course introduction

3 oynatma listesinde birbirinden yararlı videoların olduğunu söyleyebilirim. Videoda izlediklerinizi test ederek deneyin.

Bir sonraki sertifikam ise uzun süredir almakta tembellik ettiğim Google Adwords Sertifikası olacak.

Aklınızdaki soruları yorum olarak belirtebilirsiniz.

Esen kalın.


10 comments

  1. Sertifika. Basvuruda ajans ya da google partneri olmak sartmi ben e ticaretle ugrasan pastta satan birisiyim bende alabilirmiyim

  2. merhaba analytics sertifikasının geçerlilik süresi 18 ay demişsiniz. Bu sürenin sonunda kullanılamıyor mu?

    1. Merhaba, Analytics hizmetini her zaman kullanabilirsiniz. Analytics’te sürekli güncelleme, yenilik gibi durumlar olduğu için sertifika sahibinin de bilgisini güncel tutması amacıyla sertifika süresi koymuşlar.

  3. Merhaba, sizin sertifiklarınızı görünce ben de katılmak istiyorum. Ancak derslerin Türkçe olmaması kötü. Google anlytics derleri Türkçe olmadı daha değil mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir