Genç Yaşta Web Tasarımla Uğraşmak

Posted by Ömer Burak |23 Oca 12 | 16 comments

Genç Yaşta Web Tasarımla Uğraşmak

Eskiden erkek çocukları  sabahtan erkenden kalkar akşam ezanına kadar it gibi (büyüklerimizin tabiri) top peşinden koşardı. Kız çocukları ise dışarıda daha az zaman geçirir ip atlar, sek sek oynar vb oyunlar ya da aktivitelerle ilgilenirdi. Ancak bu durum artık değişti, değişmeye de devam etmekte. Artık hayata “internet” denilen bir kavram yer almakta. Bu kavramla beraber top oynayan çocuklar sayısı ip atlayan kızlar sayısı azaldı. Bunun yerini facebook’da ve benzer sitelerde zaman harcayan kişiler oluştu. Aynı akımın içinde kimi gençlerse web tasarım ile uğraşmaya ya da webmaster olmaya karar kıldı.

Geleceğin nihayi mesleklerinden olan bu sektöre şimdiden genç yaşlardan başlamak oldukça güzel bir durum. Yaşıtları sosyal ağ vb. sitelerde zaman öldürmeke çalışırken bu yolu seçmiş kişilerin kendilerine bir şey katıp geleceğe yatırım yapması mükemmel bir durumdur. Bu yaşıttaki insanlar iyi işler yaptıklarını düşünse de aileleri tarafından çoğu zaman destek göremez ya da takdir edilmez. Aileler sürekli bilgisayarda zaman öldürmektesin ders çalış moduna girmekteler. Ya da komşularından ve tanıdıklarından örnekler sermekteler. Haklılar da…

Haklılar çünkü kendileri sizin yaşınızdayken interneti hayal dahi edemiyorlardı, haklılar çünkü evlatlarının sanal üzerinden değil gerçek üzerinden uğraşmalarını istemekteler.Yazının yazılış amacı anne ve babalara hak vermek üzerine değil genç webmaster adaylarına hak vermek üzeredir. Ancak anne-baba’nın kendi açısından düşündüklerini de anlamayı da bir yandan düşünmeyi bilmek gerekir.

Genç bir web tasarımcı ya da webmaster adayı ne yapmalı?

Öncelikle şunu açıklamada yarar var. Şu zaman her önüne gelen web tasarımcı ya da webmaster şeklinde bir hava içerisindedir. Bir host satın alıp içine wordpress kurmak ya da ufak bir kod bilgisi ile webmaster olunmaz. Şahsım adına ne web tasarımcıyım ne de webmasterim. Yazmayı seven ve bu sektöre ilgi duyan birisiyim. Eğer yukarıda saydıklarımdan uzak, bilinçli, ne istediğini bilenlerdenseniz yazının devamı sizler için.

Genç, yaşı küçük  ya da 18 yaş altı arkadaşlarımızın izeneceği yol şu şekilde olmalıdır: Öncelikle  ailenizin size verdiği misyonu doğru tespit etmekli ve bu misyon internetteki misyonunuzdan önce gelmelidir. Yani ailenizin sizden okul 1. si olmanızı, düzenli ödev yapmanızı ya da karnenizde iyi not görmek istiyorsa önce bunu başarmanız gerekmektedir. (Ailenin çocuklardan istedikleri örnekleri çoğaltamak mümkün) Bu istenileni onlara verdikten sonra sıra sizin taleplerinize gelmektedir. Bu da bilgisayara ayıracağınız zamanın daha da artmasını istemek olabilir.

Bir başka husus ailenizi bu işle tanışmasını yavaş yavaş sağlamaya çalışın. Anne baba zaten bilgisayarlardan anlıyorlarsa işiniz kolaylaşacaktır. Ancak ilgi alanlarına girmiyorsa sindire sindire (sürekli anltamayarak) internetle tanışık olmasını sağlayın.

Ailenize yaptığınız işlerin başarıya ulaştırdıktan sonra bunu onlarla paylaşın. Örneğin yaptığınız bir arayüz çalışmasını ya da bir kodlamayı paylaştığınız forum sitesindeki yorumları okutarak ciddiyetinizi göstermek olabilir. Ya da satışını yapıp kazandığınız paranın dekontunu göstermek vs. Bunlar da çoğaltılabilinir.

Son olarak akrabalarınızda sizin gibi bu alana meraklı olan ya da en azından az çok anlayan kişilere yaptıklarınızdan bahsedip anne babanıza bunlardan olumlu bir şekilde bahsetmesini sağlamak.

Daha çok yazılacak şey var gibi. Ancak yazı uzadıkça sıkıcı bir hal almasını istemediğimden şimdilik sonlandırıyorum. Yazımı btirirken şu hususa vurgu yapmakta yarar görüyorum. Genç yaşta bu işlerle uğraşmak çok güzel; ancak bu işleri bir geçici heves uğruna yapıyorsanız fazla vakit öldürmeyin:) Aşağıda yer alan örnek videodaki webmaster adayı genç arkadaşımızı takdir etmek lazım =) Önce izleyelim.

Ancak yukarıda yazılanlar bu videodaki hevesten daha ileri düzeyde olup bu işin erbabı olmak isteyenler içindi:) Genç arkadaşlarımızın eğitimleri ile oldukça güzel yerlere ihtimali de çok yüksek. Bu yüzden internete bağlanıp kalmayın, yoksa kimse ne webmaster olmak zorunda ne de interneti çok iyi bilmek zorunda. Hayat sizin hayatınız. Esenlikle kalın…


16 comments

 1. Genç yaştayken tasarımcı olan çok az kişi gördüm.Eğer yüzde olarak bakarsak %5-10 seviyelerinde olduğunu düşünüyorum.

  Bu zamanda genç yaştakilerin çoğunda; online oyunlar, facebook vb. sosyal sitelerde geziyorlar.

  Şahsen ben, genç yaşta webmasterlık’a merakım vardı.Yaptığım şeyler hosting ve domain alıp hazır script kurmaktı. O zamanlar çok severdik ve hala da severim ancak; işin içine girdiğimizde scriptin nasıl yapıldığını görünce, webmasterlık’ın yanından bile geçmediğimizi gördüm.
  Neyse daha söyleyecek şeyler var da, fazla söze gerek yok…

  Güzel bir yazı olmuş.

 2. Evet haklısın ömer abi bende 12 Yaşında “Webmasterim demicem” 12 Yaşında bu sektöre atılmış bir gencim ve 1 den fazla internet sitem var ama bu durumda derslerimin hakkını veriyorum sınıf 1.si olamasamda.Ama benim anam veya babam başkasının çocuğunu örnek göstermez gösterenlerden de nefret ederler o yüzden şanslıyım.Ayrıca videodaki çocuk biraz abartmış sanırım.Bende adobe photoshop dersi veriyorum hemde kendi sesimden fakat sesimi değiştirerek konuşmuyorum ve insanlar sesime bayılıyorlar.

 3. Yazın yararlı olmuş, gerçekçi olmam gerekirse ben de bir aralar kendimi Webmaster gibi görmeye başlamıştım. Oysa ki daha başlardayım. Sadece Css ve Html bilgimle seviniyordum 🙂 Ama sonra benden çok daha iyilerinin olduğunu fark ettim. Silkinip kendime geldim.

 4. Merhabalar Ömer Burak abi yazın gerçekten çok ama çok faydalı olmuş , ben 16 yaşındayım öncelik 14 yaşlarımda bedava sitem ile başladım ve bundan bir hayır gelmeyeceğini anlayınca(biraz geç oldu) 29 ekim 2011 de sitemi açtım güzel başlangıç oldu benim için kodlarla uğraşmak hoşuma gidiyor ; keşke benim ailem bu işler için biraz bana olumlu yaklaşsa..Ama ben bu konu hakkında ( web masterlik ) için ciddi düşünüyorum ünlü yazılım şirketlerinde çalışmayı hedefliyorum kendime bir hedef koymuşum kısaca 🙂

  neyse senin dediğin gibi bir gün alacağım banka dekontunu koyacağım babamın baş ucuna bakalım nasıl tepki verecek belki bu son yazım olabilir hayatta 😀

  yazı için teşekkürler kolay gelsin

  1. Herkese yorumları için teşekkürler.
   10 liralık banko dekontu değil sanırım =)
   Ayrıca eğer hedefin böyle bir şirkette çalışmaksa yapman gerekn 2 şey var.
   1. Çok iyi kod bilgisine sahip olmak: Bunun için de çalışmak.
   2. İlgili bölümlerde üniversite mezunu olmak. Bu şirketlere transferini % 50 kolaylaştıracaktır: Bunun içinde normal okul derslerine çalışmak.
   Kısaca : Çok çalışmak :=)

 5. Nasıl bu sektöre atıldığım hakkında yorum yapmak istiyorum ben 9 yaşındayken evimizde windows 98 bir pc vardı pc çok eskiydi oyun oynanmıyordu sadece internete giriyordu ablam o zamanlar flash oyun oynamama bile izin vermedi derslerimi etkiler diye başlarda çok kızmıştım ama şimdi çok hoşnut’um bende oynayamınca pc nin oralarını buralarını karıştırıp bozuyordum ve ablamın çok kızacağını bildiğim için düzeltmek için çok uğraşıp düzeltirdim. Bir Arkadaş vardı benden 1-2 yaş büyük bende emeği çoktur sürekli bilgi alışverişi yapardık tabi o zamanlar hacker olmak istiyordum 😀 neyse bizde tr.gg den site açıp hackerlıkla ilgili çalıntı makaleler yayınlardık birde yazar olarak kendi adımızı yazardık 😀 evet tr.gg modları bunu fark edince banlandık bu arada yaşım 10’a geldi bizde ikimiz farklı siteler açtık o tr.gg de devam ederken ben blogger’a geçtim ve hackerlık isteği bende söndü bende sürekli site tasarımları site oyunları paylaştım fıkralar falan yazımı kimseler okumuyorlardı ama ben sürekli paylaşım yaptım ve sonunda ordada banlanmayı başardım warez içerik paylaşarak tr.gg ye geri döndüm yaş 11 eglencekolick.tr.gg açtım ordada tr.gg için tema komik şeyler videolar falan paylaştım baya hit oldu 100 falan tabi tr.gg için sonra tr.gg ler için tasarım yapmaya başladım css 3 tane yaptım ve sadece biri güzel yorumlar aldı buda resmi http://img.webme.com/pic/b/blog-turkuaz/213213.jpg
  neyse eglencekolick.tr.gg banlandı forumda konuyu yanlış yerde açtığım için bende bir nefret oluştu ve bu nefretle hiç bilmediğim insanlarla tanışıp paralı site açmaya çalıştım telefonla 38 tl verdim ismini vermek istemiyorum dolandırdı beni 1 hafta geçiştirdi birde neyse burada biraz salaklık yaptım sonra bi akrabama danıştım o da bu işlerle ilgileniyor posta çeki ile açtım blogturkuaz.com’u hevesimden dolayı bir günde 30 alıntı makale paylaşdım sonra günde 2 falan böyle gitti 13 yaşındaıyım wmaracı ile tanıştım ve paylaşım yaptım hitim birden çoğaldı sonra wm-social.com projesi ile girdim wmaracını çok iyi yorumlar geldi (proje: sadece webmasterlar için sosyal ağ projesi) ilk gün 30 üyeyi devirdim hepsi webmasterdı 4.gün siteyi kapattım çünkü script sorunlarından dolayı arkadaşımın verdiği script warez çıktı bende bloga çevirdim şimdi ikisiylede devam ediyorum hayatıma böyle işte aslında bu kadar uzun yazmayacaktım ben bunu bloguma yazayım 😀 niye yazdım onuda bilmiyorum 😀

 6. Hocam haklısınız.Biz sadece bu konuda değil hemen her konuda bir kitap okuyunca,bir bilgi edinince uzman oldum diyen bir milletiz.Oysa ki insan öğrendikçe anlıyor ki bildikleri çok az.
  Teşekkürler.

 7. Bu çocuk kendi ilk başladığım zamanları hatırlattı bana 😀 Niye bende böyle bir video çekmedim ki 😀 😀

 8. 13-14 yaşlarımda blogcu, azbuz, tr.gg gibi sitelerle webmastercılık oyunuyordum. İçimde para kazanmak gibi bir amaç da yoktu hani, sonra, ilk “.com” sitemi işletmeye başladım, 3-4 ayda paraya para demedim. Şimdi hiç demiyorum.

  Aile desteklese de desteklemese de bu pek de önemli değil, çocuk kafasına koyduysa yapar, kendini geliştirir.Öyle twitter’da, facebook’ta popicilik oynamak yerine bu çocuğun bir web sitesi kurduğunu düşünün, her gün geliştiriyor, bi gün siteyi göçertiyor, ertesi gün kurtarmayı öğreniyor, günler birbiri ardına geçerken 1 yılda o çocuk bilgisayar uzmanından farksız hale geliyor. Geleceğin mesleğini pratik yaparak öğrenmiş, tasarım ya da kodlama bir işe gönül vermiş. O çocuk ne şimdi ne 10 yıl sonra aç (işsiz) kalır. Özverili çalışmaya devam ederse geçimini dahi bu işten sağlayabilir.

 9. Bu çocuk yine iyi, eskiden bi video izledim mutfakta almış eline çayını polat alemdar gibi sitemize yatırım yapalım bana para gönderin sitenin ücretlerini karşılayalım vs diyodu 😀

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir