Konu başlıklarınızı şekillendirin | Cufon

Posted by Ömer Burak |23 Şub 11 | 21 comments

Konu başlıklarınızı şekillendirin | Cufon

Bir çok sitede gezerken yazı başlıklarının farklı tarzlarda değişik fontlarda, değişik boyutlarda yazıldığını görmüşsünüzdür muhakkak.

Sitenin tasarımına uygun yazı karekterleri kullanmak istediğimiz zamanlar olur.Bu yazım Cufon sayesinde olmaktadır.Cufon ismini bilmeyip bu tür konuyu arayanlar var.

O yüzden konu başlığını “Cufon nasıl yapılır ? ” yerine, bu yazı başlığını seçtim.

Sizde sitenize hemen  uygulabilirsiniz.Sadece 3 adımda…Önce, Cufon kullanılmadan yazılmış bir başlıkla Cufon kullanılan yazı başlıklarını görelim ki estetik farklılığı anlayalım:

Önce

Sonra

 

 

 

Şimdi gelelim Cufon Nasıl yapılır ?

1.Adım:

Öncelikle burdan cufon dosyamızı ve sizler için seçtiğim 6 adet TR Cufon fontlarını indiriyoruz.Rar halindeki dosyaları çıkarıyoruz.Dosyanın içinde bulunan ” cufon-yui ” dosyasını hostumuzda kullandığımız tema klasörüne yüklüyoruz. (Örneğin “js” dosyası açıp ve içine atmak.)

cufon-yui dosyasını hostumuza yükledikten sonra, indirdiğiniz dosyanın içerisinde bulunan Türkçe cufon fontlarından bir tanesini seçiyoruz. Onu da hostumuza yüklüyoruz.Bundan sonra yapmamız gereken:

2. Adım:

Aşşağıda vermiş olduğum kodu header.php dosyamızın içindeki <head> </head> etiketinin ortasına gelecek şekilde yerleştireceğiz.

[php]<script type="text/javascript" src="http://www.omerburakozdemir.com/dosyayolu/cufon-yui.js"></script>
<script type="text/javascript" src="http://www.omerburakozdemir.com/dosyayolu/fotunuzunismi.js"></script>

<script type="text/javascript">
Cufon.replace(‘h2’, {
textShadow: ‘#232323 0.4px 0.4px’
});
Cufon.replace(‘ #rssoku h2,h3,h1,h4,legend’);
Cufon.replace(‘ #headline’);
Cufon.replace(‘#comments h3’, {

textShadow: ‘#fff 0.7px 0.7px’
});
</script>[/php]

3.Adım:

Yerleştirdikten sonra geriye kodları düzenlemesi kalıyor. Kodda bulunan omerburakozdemir kelimesini kendi sitenizin adresi ile değiştiriyorsunuz. Ayrıca fontunuzunismi kelimesini de seçmiş oldugunuz fontun ismi ile değiştiriyoruz ve kaydediyoruz.Son olarak dosyayolu yazan yeri doysaları nereye attııysanız orayı göstereceksiniz.Örneğin: wp-content/themes/temanızınismi/

Web sayfanızı yenilediğinizde Konu başlıklarınızın güzel bir görünüme kavuştuğunu göreceksiniz.Eğerki silere hazı verdiğim Türkçe cufon fontarını beğenmezseniz burdan istediğiniz fontu indirebilirsiniz.


21 comments

 1. Kardeş, çok teşekkürler güzel bir çalışma; fakat siteme koyamadım.

  tek sebebim ise uzun “a” ve “i”leri göstermiyor..

  (Örn: â î û)

  Yine de teşekkürler…

  Saygılarımla

 2. Rica ederim Alperen kardeş.Genele fontlarda Tr karekter sorunu olur ama sizin bahsettiğiniz â bambaşka bir şey size şöyle bir şey önerebilirim.yazının sonunda font bulabileceğiniz bir site verdim.Orda test sürüşü kısmına â karekterini yazınız.Hnagi fontta â karekteri gözküoyrsa onu temin ediniz kolay gelsin.
  Örnek olarak :http://www.cufonfonts.com/tr/font/8753/cuprum
  bu font â karekterini desteklemekte

 3. teşekkürler işime yaradı fontlar uymadı 😀 dahada taştı ama ufak font yukledım derdime care oldu yanı eline sağlık

   1. Hocam bilemiyorum ki herşeyini yaptım ancak neden olmadı anlamış değilim. Googleden aradım birçok sitede paylaşmışlar ancak hiçbirini yapamadım ya :/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir