Bir Hayvan Olmak Vardı. . .

Posted by Ömer Burak |24 Eki 11 | 12 comments

Bir Hayvan Olmak Vardı. . .

Bazen insan ırkından seçildiğim için kendimi şansız hissediyorum. İnsanlar bu kadar çabuk kanmamalı. Bu yazımda ileride tarihin yazacağı, söyleyeceği şeylere şimididen değinmek istiyorum.

Sözlerim Kaddafi’ye yapılmış olan linç girişimi hakkında.Sözde Libya’yı sömüren birisi olarak lanse edilmekte. Bir Libyalı değilim söyleyeceklerim bir Libyalıya göre az oalcaktır; ama yine de söyleyecek birkaç sözüm var.

Yabancı güçler domino taşı etkisiyle kışkırttığı halkı, provakatör aracılığıyla galeyana getiritiyor ve kin ve nefreti ruhlarına işletiyordu adeta. Ardından Kaddafi bir kanalizasyon çukurunda yakalanıp kendi halkının eline veriliyordu. Bilerek yapılan bu hareketle de emellerine ulamışlardı…

Yazsının sonunda paylaşacağım videoda olduğu gibi bir grup provakatör Allahu Ekber nidaları ile Kaddafi’ye vurmaktadırlar. Taşla kafasına vurarak öldürmekteler. Burada bir başka amaç müslüman halkı bir terörist profilinde gösterip islama darbe vurmaktır. Cahil bir çapulcu sürüsü şeklinde göstermektir.Nitekim dünya da buna inanmaktadır. Bilmezlerki islamın hangi maddesinde böyle bir şey vardır. Siyasi poltikaya göre Kaddafi tiatrosu artık son bulmalıydı…

* * *

Elbet Kaddafi ortadan kaldırılacaktır; çünkü Kaddafi İMF ve Dünya Bankasından hiç borç almadı. Halkını amerikan emperyalizimine karşı savundu.

Elbet Kaddafi ortadan kaldırılacaktır; çünkü dolar ve eurodan değil kendi para biriminden ticaret yapmak istiyordu.

Elbet Kaddafi ortadan kaldırılacaktır; çünkü bir petrol gücü bulunan liderdi.Muammer Kaddafi süper değildi elbet.Hatta edindiğim bilgiye göre  1996 yılında Türkiye için küçük düşürücü sözler de söylemişti. Belki  de gerçekten de devrilmesi ve yerine başkası gelmesi gerekiyordu. Ama libya halkı kendini bir oyuncak gibi başkalarının eline kaptırmamalıydı. Aklıma gelen bir konu ise: Tayyip Erdoğan Somali’de liderliği ele alırken ve esip gürlerken Libya olayında neden kayıtsız kaldı.Acaba T.C ‘nin bir beklentisi mi var?

* * *

Tarihte birçok devlet yıkıldı, ebedi devlet diye bir şey yoktu. Osmanlı da ebedi olmak için kurulmuştu tıpkı her devlette olduğu gibi. Lakin o dönem devletleri yok etme yöntemi bundan çok çok farklı değildi. Sıra Türkiye’ye de gelecek. Tayyip dış politika da atılımlar yapmakta.İleride Tayip güç sınırlanırnı aştığı zaman dış kuvvetler aynı metodla bizleri kışkırtacak ve  daha ne bekliyorsunuz denecek. Prki biz de bunlar gibi saldıracak ve o günkü devlet adamını linç mi edeceğiz?

Sorunun cevabına geçmeden önce yazının başında bahsettiğim, Muammer Kaddafi’ye yapılan linç girşimi videosunu izleyelim.

Videodan önceki sorduğum sorunun cevabı eğer Evet ise: İşte o zaman bir hayvan kadar  duyarlı olabilmek vardı derim… Bir hayvan olabilmek vardı…


12 comments

 1. Kaddafi kendisini hiç bir gücün ulaşamayacağı bir ilah olarak görüyordu. O yüzden yıllarca halkını cahil bıraktı. Çünkü biliyordu ki cahil bir halkı sömürmek ve yönetmek çok daha kolaydır. Kendi gücüne yıllarca boyun eğen halk aynı şekilde emperyalist güce boyun eğdi ve o kendi yarattığı cahil toplumun kurbanı oldu. Artık sömürü işini onun yerine emperyalist devletler yapacak.

  1. Doğru Kaddafi bir diktatördü.Kendisi tek hakimdi.Aslında Atatürkle ile Kaddafi’nin farkı, Atatürk Batı’yı çağdaşlığı tercih etmişti.Atatürkte bir sömürme gayesi olmasa da Atatürk de bir Kaddafi kadar tek hakim güç ve birçok şeyin başarısı kendisine aitmiş gibi bir anlayış içerisindeydi.

   1. Atatürk’ün art niyetle bir hakimiyet arayışı içersine girdiğini düşünmüyorum. Velhasıl bazı hatalar yapmıştır. Örn. Çok partili sisteme geçişin alt yapısını daha etraflıca yapabilirdi ama bunu bir hata olarak kabul edip kendiside söylemiştir. Bunu daha erken zamanda yapabilseydi dediğin gibi tek lider olarak anılmaktan bir nebze kurtulabilirdi fakat o zamanın şartları içinde ne yapılabilip yapılamayacağını kestirmek çok kolay olmaz.

 2. Burda arapların geçmişine bakmak gerekiyor bu arapların ilk acımasızlıgı değil.bundan 1400 yıl önce kerbelada Peygamber Efendimizin torunu ve ehlibeytini kerbeleda susuz bırakıp katletti tarihi iyi okumak gerekiyor.

 3. Şimdi demişsin ki t.c nin bi beklentisi mi var ? Türkiyenin içişlerine kalkıpta amerika vya suriye veya iran karışsa halk müdahale eder değilmi milleyetci ruhumuz kabarıverir Türkiye libyanın içişlerine karışamaz asla asla asla böyle bişey söz konusu değil Hükümet manyakmı karışsın arkasında söylediğin gibi amerika veyahut başka bi devlet var libyaya karışmış olsaydı eğer Türkiye zararlı çıkacaktı herkes Türkiye’ye karşı cephe alacaktı o bakımdam söylemem odur ki Türkiye Karışmadı karışamazdı da 😉

 4. Mrb. Kaddafi’nin öldürülme biçimi gerçekten çok iğrenç. İnsanım diyen irilerinin bunu yapacağını zannetmiyorum. Gözü dönmüş köpek sürüsü gibi bir insanı linç ettiler.

  Fakat Kaddafi’de senin bahsettiğin gibi bir adam değil. Egosu tavan yapmış, kendisini evrenin merkezi gibi gören bir adamdan bahsediyoruz.

  Ülkesindeki icraatları, dış dünya ile ilişkileri oldukça tartışmalı birisinin, hazin sonu demek en iyisi.

 5. Kaddafi’den önce Libya’nın bir afrika kabilesinden farkı yoktu . Ama kaddafi ülkeyi Ömer burak arkadaşımızın dediği gibi çok geliştirdi .Dünyada sözü geçer duruma getirdi .Bence bu yaptıklarından utanmalıdırlar . Şimdi görelim Libya’nın akıbetini .

 6. Kaddafinin ülkesini geliştirdiği gayet açık. Öncelikle bunu anlamak için ülkesindeki insanların refah seviyesine ve devletin insanlara sağladığı imkanlara bakmak yeterli. Kaddafinin devrilmesi tamamen dış güçlerin politikasıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir