Allah Razı Olsun

Posted by Ömer Burak |10 May 11 | 10 comments

Allah Razı Olsun

Yapılan her iyilik karşısında kullandığımız bir söz öbeğidir kendisi.Günlük hayatta en az bir defa da olsa kullanırız.

Teşekkür kelimesinin yerine artık Allah razı olsun kelimesi yer edinmiş.Hatta öyle ki bunu ARO şeklinde kısaltanlar da var.Allah razı olsun kelimesinden rahatsız mı oluyorum?

Elbette hayır.Aslında anlatmak istediğim kültürün din üzerindeki etkisi.Bu etkilerden sadece biri de bu.Atalarımız, ailemiz sık sık bu kelimeyi kullanınca öyle bir yer ediniyor ki her iyilik,yardım,güzellik vs. sonrası Allah razı olsun diyoruz.İçimizden kaç kişi bunu sırf dua niyetine dediğini çok merak ediyorum.

Şöyle ki; biri size bir iyilikte bulunduğunda: “Allah razı olsun yaa çok memnum oldum gerçekten.” diyorsun.O da buna karşılık bir dua et yeter diyor.Zaten sana özü ve kısa olanını ettim.Ancak zihinlere Teşekkür manasında nakşolmuş.

Bazen bu durumla karşı karşıya geldiğim oluyor.En saf teşekkür etme iç güdüsüyle bu kelimeyi dile getiriyorum.Mesela bir işiniz tam istediğiniz gibi gitti ve  dua edeceksiniz.Allah’a hitaben dua şöyle başlar: Rabbim çok sağ olasın,Allah razı olsun …………….. :s

Evet tüm anlatmaya çalıştığım bu kelime.Olayı da özetledi sanırım.

Temiz duygularla teşekküretmenin yolu bu kelimeyle sıvanmış.

Oysa kelimenin muhtevası o kadar manidar ki…


10 comments

 1. Ben de sürekli ARO derim. Kısaltmalar, adı üstündedir uzun uzadıya söylemek yerine kelimeleri ve hatta cümleleri bazen kısaltabiliriz. Bunda ne var Allah aşkına.?

  1. slm cnm nslsn,tşk aro….
   Cümleler kısaldıkça insanların düşünceleri de kısalır.Sanırım bu cümle bir çok şeyi açıklıyor.
   Ayrıca yazının bütününden sadece o kelimeyi seçmemek gerekir.

   1. Böyle bir makale yayınlamışsınız fakat ben sorarım hangi biriniz günlük yaşamınızda gerek söze dayalı gerekse özellikle yazısal metinlerde kısaltmaları kullanmıyorsunuz?? Öncelikle kendimizden başlamalıyız…

 2. Bence bu duayı bu şekilde kısaltmamak lazım. İnsanlar kib,bye,kcb gibi kısaltmalar kullanıyor. Allah razı olsun cümlesini yazı da dahi kısaltıp vermemek lazım bence. Bu da msnde anlamsız bir lakırdı haline gelmesin.
  Ayrıca duaların en büyüğüdür. Aslında size yapılan bir iyilğe karşı karşınızdakine Allah razı olsun demek o kişi için en büyük şereftir. Ahirete borçlu bile gidebilir. Çünkü o yaptığı iyilik Allah ın rızasını kazanmayla eş değer olmayabilir. O kadar büyük bir dua.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir